Nagyon sok jó dolog van a nyárban, az egyik biztosan az, hogy a vitamin-és ásványianyag bevitelünket finomabbnál-finomabb gyümölcsökből, zöldségekből fedezhetjük a “gyári” vitaminok helyett. A málnának – avagy elegánsabb nevén boldogasszony csipkéje – ráadásul nem csak a gyümölcse, hanem a levele is igen hasznos az egészségünknek.
– Először is: 10 dkg málnában kb 25 mg C-vitamin található, illetve emellett B1-, B2-vitamin és A-provitamin is.
– Kiemelkedő a kalcium, kálium, magnézium, cink, foszfor és a vastartalma is.
– Szép, mély színének köszönhetően rengeteg flavonoidot és antioxidánst tartalmaz, ez pedig kulcsfontosságú szerepet játszik bizonyos krónikus betegségek kialakulásának megelőzésében, mint például a rák, a szívbetegségek, a stroke, az Alzheimer-kór vagy a szürkehályog.
– 10 dkg málnából 80-85 gramm víz, úgyhogy bátran lehet fogyasztani.
– Rendkívül változatosan felhasználható: natúr joghurtba, túróba keverve kiváló reggeli, de ízesítheted vele a zabkásádat is. Süti, öntet, krémleves, szörp alapanyag.
– Mentsd át télire, fagyaszd le! Legegyszerűbb, ha sütőpapíron egy tálcára egymás mellé helyezve a szemeket beteszed a fagyasztóba, és amikor már megfagytak, bezacskózod. Így tutira nem állnak össze egy nagy tömbbé, és akár süti díszítésére is használhatod.
– Levele júniustól augusztusig szedve és szárítva értékes gyógynövény-alapanyag. Teája vagy főzete ér- és pórusösszehúzó, valamint enyhén antibakteriális hatású. Segít cukorbajra, húgyúti betegségekre, meghűléses panaszokra, lázcsillapításra, izzasztásra, csakúgy, mint a friss gyümölcs.
Tudtad?
Már a középkorban is ismert gyógynövény volt a málna, kolostorkertekben is előszeretettel ültették és nemesítették.
Bónusz 🙂
A málna gyümölcse bor készítésére is alkalmas.
Korábban már mutattunk nektek egy fincsi málnás-túrós pohárdesszertet, itt találjátok meg.
De ehhez a kakaós galette-hez is kiváló:
Forrás: hazipatika.com, wikipedia.org, fittsport.com,