Skip to main content

Korábban dr. Szűcs-Kovács Eszter már elmesélte, hogy Hanna születése előtti utolsó pillanatokig hot ironozott, Gunther-Nyitrai Kriszta pedig többször is beszélt nekünk a kanga tréningről és a babavárás alatti, utáni mozgás fontosságáról. És mivel a Szex és New York “futóbolond” Charlottját talán nem a legtudományosabb dolog alapul venni ebben a témában 🙂 , ezért mi Benkő Nórival, a sportazelet.com futó szakértőjével tárgyaljuk ki, mi a helyzet a futással. Vagyis a plusz egy fővel történő futással.

Az első és legfontosabb dolog Nóri szerint is, hogy az orvosoddal mindenképp egyeztess. Ha problémamentes a terhesség és korábban is rendszeresen sportoltál, akkor semmi akadálya annak, hogy a babavárás alatt is mozogj. Már elmondtuk, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a sport fontos szerepet tölthet be a testsúly kontrollálásában (ha nem sportolsz, könnyebben hízhatsz), valamint a közérzetet is javítja, hiszen mozgás hatására endorfin hormon termelődik, ami csökkenti a fájdalomérzetet a testben és boldogabbak, vidámabbak leszünk tőle.

Második legfontosabb dolog, két alapszabály. 1. Figyelj tested jelzéseire és ezáltal próbálj ráérezni a határaidra, semmiképpen se terheld túl magadat! 2. Kerüld a küzdősportokat, síelést, lovaglást, extrém sportokat, hiszen ezeknél rúgás, elesésveszély, illetve nagy rázkódás áll fenn.

Jöhet a séta, az úszás (leszámítva a hüvelyi fertőzéseket), és ha eddig nem sportoltál, akkor a kismamajóga, kismama torna, melyet már sok edzőteremben megtalálsz.

Nos, de a fentiek figyelembe vétele után térjünk át a futásra!

– Természetesen nem fogsz maratonokat, félmaratonokat futni ebben az időszakban, de itt nem is ez a lényeg. Az edzésadagot és az intenzitást mindenképpen csökkenteni kell, csak annyit szabad, ami tényleg jól esik. Ha azt érzed, meg kell állnod sétálni, tegyél úgy, sehova nem kell sietned, most a legfontosabb az, hogy a baba és Te is jól legyél – tanácsolja Nóri. Fokozott figyelmet kell fektetni a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre is. Alapvetően is nagyon fontos dolog, és beszéltünk is róla, de a terhesség alatt még inkább figyelj oda rá. Futás előtt mindig alaposan melegíts be, és a levezetésre is szánj időt. A második trimeszteren a pocakod is elkezd növekedni, melynek következményeképpen a súlypontod eltolódik, így könnyebben elveszítheted az egyensúlyodat, elcsúszhatsz, stb. Ezért mindenképpen sík talajt válassz a futáshoz, valamint a legjobb lenne, ha az ízületeid védelme érdekében rekortánon, salakon végeznéd edzéseidet. A növekvő méh nyomni fogja a húgyhólyagodat, ezért gyakrabban kell majd wc-re járnod, így szerencsés, ha van a közelben egy mosdó – hívja fel a figyelmet a szakértő.

A terhesség utolsó hónapjaiban még inkább vissza kell venni a tempóból és a kilométerekből. Előfordulhat az is, hogy ilyenkor már egyáltalán nem fogja kívánni a szervezeted a futást. Ha azonban mindenképp szeretnél sportolni, próbálj ki a fent említettek közül valamilyen alternatívát ☺

P.S.: Mivel jön a tél, a csúszós talajon való futást mindenképp kerüld!

benk---nori2-300x300Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni   Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.