Azoknak a nőknek a többsége, akik várandósságuk alatt aktívak és a szülés után is azok maradnak, a szülés után hamarabb visszanyerik korábbi súlyukat. Sőt: amikor a második gyermeküket tervezik, az aktív nők többnyire vékonyabbak, mint az első gyermekük előtt. Ellenben azok, akik ugyan a táplálkozásukra figyelnek, de fizikailag nem fittek a várandósság alatt és a szülést követő első évben, átlag 5 kg-ot híznak gyermekenként, melyet akár egész életében magával hordozhatnak! De a sportoló kismamák hamarabb regenerálódnak a szülés után, kisebb a veszélye a szülés utáni depresszió kialakulásának is. Bónusz: az anyuka fittsége még a babának is jót tesz!
Gunther-Nyitrai Krisztina okleveles kanga tréner és prekanga oktatótól megtudtuk: heti háromszor legalább harminc perc aktív mozgás következtében könnyebb és kevesebb komplikációval jár a szülés. Ráadásul ez a babára is olyan hatással van, mintha ő is „edzene“, így ellenállóbb, erősebb lesz a vajúdáskor és kitoláskor fellépő méhösszehúzódásokkal szemben és bizonyos nem kívánt esetekben egyes szülési komplikációkkal szemben is. De jelentősen csökken a terhességi cukorbetegség és magas vérnyomás kockázata,továbbá kevesebb a trombózis és a visszér is. A statisztikák szerint 50%-al több a komplikációmentes szülés a magzati események szempontjából az az edzett anyáknál, de jelentősen kisebb a zöld magzatvíz előfordulása is.
– A rendszeresen mozgó anyukáknál a kisebb vércukorszint ingadozás miatt kevesebb óriás bébi születik, nincsenek hőmérséklet szabályozási rendellenességek, ráadásul a csecsemőkön végett neurofiziológiai vizsgálatok, valamint az anyákkal végzett interjúk alapján, az aktív anyák gyermekei kiegyensúlyozottabbak, könnyebben kezelhetőek. Kevesebb köztük a kólikás, jelentősen kevesebbet sírnak, és jobban alszanak – tette hozzá Kriszta.
Tehát, pocakosan is mozgásra fel, kivéve persze orvosi ellenjavallat esetén!
Aki többet szeretne tudni a babavárás alatti mozgásról, egészségről, illetve a szülés utáni egyik legnagyobb problémáról, a rectus diasztázisról (egyenes hasizmok szétválása), illetve kipróbálná a Kanga tornát, az a Kismamák Napja nevű ingyenes programon többet is megtudhat mindezekről. (Agóra Veszprém, Halle utca, június 25. szombat)