Szerencsére megállíthatatlanul közeleg az egyre jobb idő, s vele hamarosan újra ránk köszönt a tavaszi-nyári sportok mozgalmas időszaka. Újra elő lehet kapni például a deszkát, és élvezni a SUP (Stand Up Paddle – Álló szörf) nyújtotta élményeket. Csizmadia Móni már mesélt nektek a jóga-változatról, most pedig újabb remek gyakorlatokat mutat.
A paddle titka abban rejlik, hogy “állj fel és pedálozz”, azaz nem fekszünk a deszkán, hanem folyamatosan egyensúlyozva, egy hosszú evezőlapáttal a kezünkben haladunk a vízen. Ezt a remek kis készséget sokféleképp használhatjuk:
-Tengeren, óceánon akár vad hullámokon is remek móka. Irányításra is használjuk az evezőt, nem beszélve a trükkökről, amikhez hozzásegít (mondjuk ezen a szinten nem árt, ha némi surf képzettséggel rendelkezünk).
-Folyón, tavon, nyugodt vízen szintén nagy élvezetet nyújt, mindamellett, hogy remekül megdolgoztatjuk az izomzatunkat is.
-Egy ideje hódítanak az alternatív irányzatok, lásd Paddle Yoga, vagy rehabilitációs/stabilizációt fejlesztő mozgásformák.
Tehát: bárhol is legyünk vízközelben, mindenhol remekül tudjuk használni; a versenytől a túrán át a hobbi-, vagy rehabilitációs mozgásformákig.
A kezdő táblák szélesebbek, rövidebbek, stabilabbak, ergo könnyebb rajta megmaradni. A versenytáblák keskenyebbek, hosszabbak, egyben sokkal instabilabbak is, mint kezdő társaik; de sokkal gyorsabban lehet velük haladni, és fordulni. Harmadik fajtája a felfújható tábla, aminek nagy előnye, hogy összecsomagolva akkora, mint egy nagy hátizsák, így bárhová viheted magaddal! A Yoga, Pilates, balance gyakorlatok ezeken a táblákon a legkényelmesebbek, hiszen több gyakorlatot végzünk térdelő állásban, négykézláb, vagy akár háton fekve s ehhez kellemesebb a puha felület.
A paddelezést legjobb egy tavon elkezdeni, rehabilitációs mozgást viszont akár egy uszodai medencében is lehet végezni rajta.
S akkor jöjjön is néhány alapgyakorlat:
Legelőször lényeges tudnivaló, az evező helyes méretét úgy tudjuk beállítani, hogy a kinyújtott karunk tenyerével épp rá tudunk fogni a lapát markolatára.
1.Kezdésnek térdelő állásban helyezkedjünk el a deszkán, középen. Ezt a pózt mindaddig tarthatjuk, amíg nem érezzük magunkat stabilnak. Ilyenkor az evezőt nem a tetején fogjuk a felső karral, hanem középen, úgy, hogy kényelmesen tudjunk nyújtott karral, törzsfordítással evezni.
2.Amint stabilnak érezzük magunkat, álljunk fel. Fontos a csípőnél nagyobb szélességű terpesz, térdek mindig picit behajlítva, térd sosem megy előrébb a lábujjaknál. Evezőt egyenes karral tartjuk, úgy, hogy karunkkal egy háromszöget zárunk be. Evezésnél nem a kart hajlítjuk, hanem a vállat használjuk, valamint a core izmokkal dolgozunk, és törzsből evezünk. Mindig a deszka mellett húzzuk az evezőt. Minél jobban hajlítjuk a térdet, annál messzebb tudunk nyúlni, s annál gyorsabban tudunk haladni.
3.Fordulás. Két módja van – első, amikor az evezőt kitartjuk oldalra s visszafelé evezünk kicsit (néha az is elég, ha csak benntartjuk a vízben). Második módjánál az egyik lábbal hátra lépünk, s így gyorsabban tudunk fordulni.
4.Nyílt vízen való SUP esetén előfordul, hogy nagyon fúj a szél, vagy nagyon hullámzik a víz. Ha úgy érezzük, elveszítjük az egyensúlyunkat, nyugodtan feküdjünk hasra, és evezzünk a karunkkal, mint a szörfösök. Majd, ha a veszély elmúlt, pattanhatunk is vissza a deszkánkra.
Szóval, ha eddig még nem próbáltad volna a paddle-t, idén tavasszal mindenképp vedd fel a bakancslistára! Remekül fejleszti az egyensúlyérzéket, és alaposan megedzi a mélyizmokat, miközben kikapcsolja az agyat: igazi testi-lelki-szellemi felüdülés. Rehabilitációs mozgásként pedig remek bármilyen mozgásszervi sérülésből felépül – gyógytornát megjárt – páciensnél. Mindenekelőtt azonban fontos a helyes testtartást elsajátítani. Ehhez eleinte nem árt kikérni egy szakember tanácsát, de ha már szuper vagy, akkor akár vehetsz is egyet bármelyik sportboltban 🙂 .
Csizmadia Mónika esete a sporttal nem szokásos módon indult. Volt már többek között fodrász, lakberendező vagy virágkötő is, mire fitness edző lett belőle. A sportot hastánccal kezdte, majd zumba oktató lett. Egy rosszul sikerült görkorcsolyázás alkalmával elszakadt a keresztszalagja, mely később operációra szorult: „kapott” két csavart a lábába, s egy combizomból kivágott izomszállal pótolták az elszakadt hátsó keresztszalagot. Ezután kőkemény gyógytorna és hosszan tartó rehabilitáció következett, felépülése után pedig Cyprusra, majd Gran Canariára költözött. Azóta fitness entertainerként jónéhány mozgásformába beleásta magát: spinning, aquagym, trambulin, pool bike, kettlebell, bosu és pilates szerepelnek a repertoárjában. Vallja: idővel mindenki megtalálja a magához illő edzéstípust, amit aztán örömmel űz majd.