Nemrég már írtunk róla, milyen izgalmakat tartogat a SUP, vagyis a Stand Up Paddle – álló szörf. No és mi van akkor, ha a SUP móka-faktorát kombináljuk a jóga nyújtotta számtalan előnnyel? Akkor jön létre a paddle jóga, amit immár hazánkban is egyre több helyen kipróbálhatnak a fitnesz kíváncsi szerelmesei.
– Valami olyat kell nyújtanom a vendégeknek edzésről edzésre, ami hatékony, vicces és érdekes is egyben; mindezt a paddle jóga remekül ötvözi: itt ugyanis, ha a páciens nem izolálja és kontrollálja az izmait, máris a vízben találja magát – foglalja össze Csizmadia Mónika fitnesz instruktor, aki jelenleg Gran Canarián tart órákat. A deszkák szélesebbek, mint egy surf board, és puhák: vagy szivacs, vagy felfújható, de mindenképpen szivacsozott és csúszásmentesített az a felület, ahol konkrétan a mozgás, gyakorlatsor zajlik. Nyugodt vízen súlyok vannak elöl – hátul, így nem lebeg messzire a board, illetve csoportos óra esetén legtöbbször egy központi részhez kapcsolt, több deszkából álló komplexumot használnak. – Így a csoportnak muszáj együtt dolgoznia, és mindenkinek figyelnie, maga és a mások érdekében is – meséli Mónika, majd hozzáteszi: a figyelem mellett a mozdulatok folyamatos koordinációja is éppoly fontos: paddle jógán ugyanis azonnal érezni, ha egy izomcsoport nem aktív. Ilyenkor persze nem esik az ember rögtön a vízbe, de tudja, mit hol kell aktiválni. Ha pedig mégis leesne, az sem baj, mert a vízben nem sérül meg.
S hogy hogyan is néz ki egy óra? Ezt is megtudjuk Mónikától. – Mint ahogy minden sportnál, itt is nagyon fontos a bemelegítés, majd egyszerűbb gyakorlatok következnek, amikor 4 ponton támaszkodunk. A karok, vállak bemelegítése után a nyak, a vállak, a hát következik, majd fokozatosan rátérünk a lábakra, kitartásokra, amikor már csak 3 ponton támaszkodunk. Ezután pedig jönnek a kétpontos támaszkodások – ami talajon a kezdetnek számít.
Ez a mozgásforma nagyon jó a mélyizmok megdolgoztatására, ami az igazi erőt eredményezi. Önállóan is megállja a helyét, de kitűnő edzés-kiegészítés lehet például a crossfitterek, testépítők, bringások vagy futók esetében, akik saját edzéseik során igencsak igénybe veszik az izomzatukat, így mindig jól jön nekik egy kis extra nyújtás.
Akinek valamilyen mozgásszervi problémája van, az is megtalálja benne azt a szintet, ami számára végezhető, mert nem terheli az ízületeket: az egyensúlyozás során ugyanis muszáj bekapcsolni az izomzatot, ami leveszi a terhelést a csontokról és az ízületekről.
Kezdőknek és haladóknak is mindig új élményt és kihívást nyújt – szóval deszkára fel!