Skip to main content

A hétvégén ismét futók ezrei lepik el Budapest utcáit, kezdve a rövidebb távoktól a fő számig, a maratonig. Mit csináljunk/ ne csináljunk a verseny előtti utolsó napokon? Mennyit edzünk, aludjunk, együnk, mit vegyünk fel? Tippek, ötletek, hasznos tanácsok Benkő Nóritól mostani és a jövőbeni versenyzőknek, a versenyláz hevében!

– Az első és legfontosabb dolog, hogy ne az utolsó héten akarjuk elérni a csúcsformánkat, ne ilyenkor hajtsuk meg az edzéseket! Ez a hét a pihenésről szóljon, szánjunk több időt a regenerációra, valamint a mentális felkészülésre – tanácsolja a sportazelet.com futószakértője.

Nóri szerint természetesen más és más egy kezdő, haladó vagy egy profi sportoló utolsó hete edzés szempontjából, de mindenki törekedjen arra, hogy legyen laza futása, fartlek, esetleg résztávos edzés, valamint a verseny előtti napon egy könnyű átmozgatás.

– Az edzések és a regeneráció mellett nagyon fontos odafigyelnünk a táplálkozásra is. Ezen a héten kell feltöltenünk a szénhidrát raktárainkat, ennek érdekében mindenképpen megfelelő minőségű tápanyagokat vigyünk be a szervezetünkbe (pl. teljes kiőrlésű pékáru, teljes kiőrlésű tészták, zabpehely, méz, magvak, barna rizs, pulykamell, csirkemell). Emellett nagy hangsúlyt kell fektetni a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre is (izotóniás italok, víz) – tette hozzá Nóri.

Fontos szólni a táplálék-kiegészítőkről is. Ha valaki folyamatosan, régebb óta hosszabb távokat fut, érdemes aminosavakat és fehérjeturmixokat fogyasztani, melyek segítenek megakadályozni azt, hogy az izomzatunk leépüljön. Egy-egy hosszabb távú versenyen láthatjuk, hogy többen fogyasztanak különféle géleket, melyek energiával látnak el a verseny alatt. Azonban ezekkel semmiképpen ne az utolsó héten kísérletezzünk, csak azt használjuk, ami már jól bevált.

Hosszabb távú versenyek során nagyon fontos a frissítés, ez inkább a 10 km feletti távokat érinti, legalábbis hűvös időben mindenképpen. Ennek során fogyasszunk folyadékot, géleket, banánt, müzli szeletet, stb (mindenki azt, ami nála éppen bevált).

Nóri szerint a következő nagyon lényeges dolog az alvás. Ezen a héten tervezzük úgy a napjainkat, hogy 8 órát mindenképpen aludjunk, és ebből lehetőleg minél több legyen éjfél előtt. Lehetőség szerint már a verseny előtti napon készítsük össze a ruháinkat, cipőnket, és minden egyebet, amire úgy gondoljuk, szükségünk lehet.

Mivel egész héten hűvös, esős idő van/volt, beszéljünk az öltözetről is! Hűvösebb időben érdemes rétegesen öltözködnünk, hogy megakadályozzuk a nagy hőveszteséget,és ezáltal a kihűlést. Csakis és kizárólag technikai öltözetet viseljünk, hiszen ezek elvezetik az izzadtságot, és segítenek melegen tartani.  Az eső ellen pedig hatásos lehet egy vékonyabb dzseki, egy baseball sapka. Figyeljünk oda arra, hogy a kezeinket, lábainkat melegen tartsuk, mivel ilyenkor kevesebb vér jut a perifériára, a többség a létfontosságú szerveinkbe megy.

Mindenkinek jó versenyzést a hétvégére! Hajrááá! 🙂

benk---nori2-300x300Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni :-) Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.