Emeli az edzés hatékonyságát, javul az állóképesség, nő az izomerő, a terhelhetőség és a sebesség is – a másik oldalon viszont gerinc-és térdpanaszokkal, sérülésekkel is lehet számolni, hisz gyakorlatilag túlsúlyosan edzünk. Szóval: mire jó a súlymellény, használjuk-e vagy sem? – Benkő Nórival összeszedtük az előnyöket, hátrányokat.
– A súlymellény egy olyan edzés kiegészítő eszköz, mely hozzájárul a saját testsúllyal végzett gyakorlatok hatékonyságának növeléséhez valamint az izomtömeg erősítéséhez. A nehezített körülményeknek köszönhetően a szervezetünk több kalóriát használ fel, javul az állóképességünk, nő az izomerő, a terhelhetőség és a sebesség – kezdte Benkő Nóri, a sportazelet.com szakértője.Ezeknek a súlymellényeknek a súlyát önállóan tudjuk szabályozni a kis nehezékeknek köszönhetően, melyeket a saját fejlettségi szintünknek megfelelően csatolhatunk le vagy rakhatunk fel. Azonban a szervezetünk nem tudja, hogy ez a plusz súly csak átmeneti, így amikor edzünk, úgy reagál, mintha felszedtünk volna pár kilót. Tehát a szervezetünk elkezd adaptálódni ehhez, és a fent említett hatásokat érhetjük el vele. Mindenképp fontos itt is a fokozatosság, hiszen szervezetünket hozzá kell szoktatni az extra súlyokhoz!
– Bármennyire jól hangzik, hogy milyen pozitív hatásokat érhetünk el vele, sőt még a teljesítményünket is növelhetjük, úgy gondolom, hogy ezt abszolút nem a hosszútávfutók részére találták ki. Főként sprinterek, küzdősportolók és crossfitesek edzéseiben található meg – mondta Nóri.
A pozitív hatások mellett természetesen negatív hatásai is vannak a súlymellénynek, hiszen mégiscsak plusz kilókat „cipelünk” magunkon. Ilyenek lehetnek: a gerincbántalmak, különböző térd-, és bokapanaszok. Természetesen, ha extra súlyokkal edzünk, sokkal nagyobb a sérülések kialakulásának is az esélye, és ha tehetjük, inkább ezeket kerüljük el.
Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.