Sokan panaszkodnak, hogy gyerek/gyerekek mellett egyáltalán nincs idejük elmenni, futni vagy bármit is sportolni. Korábban beszéltünk már a babakocsis futásról, amely kisgyermekes anyukák számára egy rendkívül jó megoldás, azonban más lehetőségek is vannak: baba-mama torna, kanga tréning, babaúszás, stb. Most viszont arról beszélgetünk szakértőnkkel, Benkő Nórival, hogy mikor és hogyan érdemes a gyermekeinket aktívan bevonni a mozgásba. Példamutatás, közös móka, szertartás, időtöltés és akkor a többi előnyről még nem is beszéltünk…
Tudjuk, hogy a kisgyerekeknek rengeteg mozgásra van szükségük, állandóan izegnek, mozognak, sosem fáradnak el. Ez azonban egyáltalán nem probléma, hiszen ezáltal egyre több mozgásban lesznek jártasak, ügyesek, így sokkal könnyebben sajátíthatják el majd a választott sportághoz szükséges ismereteket. Emellett azonban arra is oda kell figyelnünk, hogy a rohanó világ következményeiként (TV, számítógép, okostelefon!) sajnos egyre többet ülnek bent a szobában. Ez pedig nemhogy nem egészséges, de a legújabb kutatások szerint kifejezetten káros! Tehát igenis hordjuk el a gyerekeket edzésre vagy vonjuk be őket a saját edzéseinkbe.
– Az, hogy egy gyerek rendesen sportoljon, járhasson edzésekre, körülbelül 5-7 éves életkorban kezdődhet el. Az ezt megelőző életszakaszban pedig a játékkal kell megfelelő mozgást kialakítani náluk. Nagyon jól tudjuk, hogy a gyerekekben még egyáltalán nincs félelemérzet, bátrak, nagyon fogékonyak az új és bonyolult dolgokra, ezért vannak sportágak, melyeket már viszonylag korán elkezdhetünk megszerettetni velük. Ilyenek lehetnek a labdajátékok, az úszás, a gimnasztika, a torna, és a küzdősportok is – tanácsolja Benkő Nóri.
Gyermekkorban az ízületi rendszer, a csontozat és az izomzat még nagyon fejletlen, így vannak olyan sportágak is, melyek ellenjavalltak az ő számukra (itt elsősorban az erősportágakra gondolhatunk). Ezzel szemben a szív-, és keringési rendszer rendkívül jól fejleszthető. Emellett egy gyerek esetében arra is figyelnünk kell, hogy a sportág, amit űz érdekes, játékos és változatos legyen számára, hiszen nekik még nagyon alacsony a monotónia tűrésük. A sportág specifikus edzéseket körülbelül 10-12 éves kortól lehet elkezdeni, és ebben az életkorban már a nagyobb erőkifejtést igénylő sportágakban is elkezdhetik kipróbálni magukat. Ilyenkor már az izmok maximális ereje és a tömege is jól fejleszthető, azonban még mindig óvatosnak kell lenni, hiszen a csontozat még fejlődésben van.
A szakértő szerint futás szempontjából (is) fontos szem előtt tartani, hogy gyermekedet/gyermekeidet ne kényszerítsd rá semmi esetre sem. Természetesen, ha ezt látja maga előtt példaként, valószínűleg ő is nagyobb kedvvel csinálja majd. Eleinte esetleg úgy vonhatod be a gyerekeket, hogy biciklivel kísérnek, majd később, ha kedvük támad, akkor futhatnak rövidebb távokat vagy váltogathatják a futást és a sétát. Fontos figyelni rá, hogy mindig csak annyit és olyan tempóban fusson a gyerek, ami jól esik neki, ezért neked kell alkalmazkodnod hozzá. Kamaszkorban pedig már néha ellenfélként is tekinthetsz rá/rájuk, hiszen vannak esetek, amikor a gyerek húzza a szülőt.
– A sport több szempontból is fontos egy gyerek életében. Egyrészt nagyon jól fejleszthető vele a test izomzata, amivel esetleges tartásproblémákat könnyen el lehet kerülni vagy lehet rajta javítani. A kognitív képességeket is pozitívan befolyásolja, sokkal jobb lesz az agy vérellátása, így sokkal könnyebben megy a tanulás és a koncentrálás az iskolában. A sport hatására a csontozat ellenállóbbá válik, így csökkenthető a csonttöréses sérülések kockázata is, valamint idősebb korban a csontritkulás kialakulásának is kisebb lesz az esélye. A sport által a gyerekek megtanulnak küzdeni valamiért, megtanulnak nyerni és veszíteni, ami a későbbiek folyamán az élet számos területére hatással lehet. Tehát azt gondolom, hogy mindenképp fontos az, hogy gyerekeinkkel megszerettessük a sportot – véli a szakértő.
Nyitókép: Archiv fotó, futanet.hu
Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.