Bármennyire is tudjuk, hogy sportolni szuper, nem mindig van az ember hurráoptimista hangulatban. Előfordul, hogy nem vagy lelkes, nincs kedved edzeni, sőőőőt. Nyugi, ez természetes jelenség, és jó ha tudod: téged sem fog elkerülni. Benkő Nóri szerint ilyenkor célszerű egy kicsit pihenni, és elgondolkozni azon: mi is motivál minket.
Először is nézzük meg, mi a motiváció: a pszichológia egyik kérdése, mely azt vizsgálja, hogy milyen késztetésekből fakad, valamint milyen erők állnak a viselkedés hátterében. Miért lehetséges az, hogy bizonyos cselekvésekre hatalmas energiákat tudunk mozgósítani, máskra viszont nem.
A motiváció a latin movere (mozogni, mozgatni) igéből ered. A pszichológiában ez egy gyűjtőfogalom, mely motívumokból épül fel, és magában foglalja a cselekvésre, viselkedésre késztető belső tényezőt. A motiváció meghatározza a szervezetünk aktivitásának mértékét, viselkedésünk szervezettségét, valamint annak hatékonyságát. A motivációnk segíthet abban, hogy minél sikeresebbek lehessünk az adott sportágban, minél nagyobb eredményeket érhessünk el, hiszen a tehetség mellett ez a másik legfontosabb tényező. Természetesen az élet többi területén is nagyon fontos, hiszen hozzájárulhat ahhoz, hogy milyen életutat futunk be.
Íme, néhány tipp Nóritól, a sportazelet.com szakértőjétől, mely segíthet abban, hogy mindig motiváltak maradjunk:
- Talán az első és legfontosabb, hogy mindenképp szeresd, élvezd azt, amit csinálsz! Ha kötelezőnek érzed, hamar alább hagy a lelkesedésed.
- Edzés közben hallgasd a kedvenc dalaidat, így bizony könnyen el tudod terelni a gondolataidat.
- Használj pulzusmérőt, GPS-es órát, vagy különböző applikációkat, melynek segítségével nyomon tudod követni a fejlődésedet (de egy plusz edzésnapló is jól jöhet).
- Érdemes mindig egy célt kitűznöd, hogy mi is az, amit el szeretnél érni. Mindenképp figyeljünk arra, hogy ezek a célok ne legyenek irreálisak (egy bizonyos táv teljesítése, egy álomidő az adott távon, stb).
- Fontos, hogy tudjuk az eredmények nem egyik napról a másikra fognak bekövetkezni. A jó munkához idő kell, így legyünk türelmesek.
- Egyáltalán nem mindegy az sem, hogy edzés/verseny közben min jár az agyunk. Próbáljuk a gondolatainkat pozitív irányba terelni.
- Ha állandóan ugyanazon az útvonalon futsz, meg fogod unni, így érdemes néha változtatnunk rajta.
- Ha egyedül szoktál futni, úgy gondolom egy edzés a barátoddal/barátnőddel, egy közösségi futás biztosan kizökkentene a monotóniából, így hetente egy alkalommal iktass be egy ilyen edzést is 😉
- Csajokat biztosan mindig motiválja, ha vesznek egy új edzőcuccot (felső, nadrág, cipő stb), így sokkal jobb kedvvel megyünk le edzeni 🙂
- Mindenképp jól jöhet az is, ha benevezel jó előre egy versenyre, így biztosan teszel azért, hogy ott a legjobbat tudd nyújtani.
Természetesen mindenki számára más és más az, ami a legnagyobb motivációt fogja nyújtani. Számomra például egy motiváló idézet, egy videó vagy egy kép a telefonom háttereként mindig emlékeztet arra, hogy miért is csinálom ezt, mik az álmaim, és miért érdemes küzdenem mindegy egyes edzés alkalmával – mondta Nóri.
Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.