Nemcsak csodás az illata és isteni az íze, még az immunrendszerünk turbózásának is kiváló, ráadásul természetes „eszköze” a bodza. A természetgyógyászatban az ősidők óta ismeretes gyógyító hatása, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, de jó köhögésre, légúti bajokra és gyomorfájdalmakra is.
A bodza C- vitamin tartalma duplája a citrusokénak, ehhez még A-, és B- vitamin, speciális flavonoidok, antioxidánsok, gyümölcssavak és bioflavonoidok társulnak.
A bodza virágát hagyományosan megfázás, influenza és láz kezelésére használják, mivel erős izzasztó és hűtő összetevőket tartalmaz. Hatékony méregtelenítő, segít az olyan fertőzések tisztításában, mint a pattanások, bőrkiütések.
Testsúlycsökkentő hatása miatt pedig fogyókúra kiegészítésére napi egy-két csészével 3-4 héten keresztül lehet fogyasztani. A tea fogyasztásánál érdemes figyelembe venni az erőteljes vizelethajtó hatást.
Leggyakrabban szörpnek vagy teának fogyasztjuk. Utóbbihoz egy evőkanál bodzavirágot tegyünk egy edénybe, majd öntsük le 250ml forrásban lévő vízzel. Fedjük le az edényt és 10 percig hagyjuk ázni. Amikor kihűlt, mézzel édesítve fogyaszthatjuk.
A szörp vagy bodzaitalnál mindenkinek megvan a saját tuti receptje, én most a következőt próbáltam ki (és nagyon finom!), egészségesebb verzióban cukor helyett xilittel.
Bodzaital:
Kb. 12-14 bodzavirágot tettem egy nagyobb edénybe (3 literes befőttes üveg vagy lábas is tökéletes; a bodzavirágot pedig nem kell megmosni!). Erre jött kb 30 dkg édesítőszer, 2 db bio citrom karikára vágva, illetve 2 db citrom kinyomott leve. Egy csapott kávéskanál só, kb. egy kávéskanálnyi ecet (nekem 20 százalékos volt itthon, azért ennyit tettem, 10 százalékosból mehet kicsit több), és egy teáskanál citromsav. Ez állítólag elhagyható, ha még több citromot teszünk bele. Aztán ezt fel kell önteni 1,5 liter szénsavmentes ásványvízzel vagy felforralt majd visszahűtött vízzel. (én ásványvízzel készítettem, az egyszerűbb volt ? ) Betettem a hűtőbe, majd naponta legalább kétszer-háromszor összekevertem, hogy jól olvadjanak össze az összetevők. Két napig „érleljük” így, majd szűrőn átszűrve üvegekbe töltjük. Mivel tartósítószer nincs benne, hűtőben kell tárolni, vízzel higítva pedig klassz kis nyári itóka. Ha szükséges, akkor lehet bele utólag is tenni édesítőszert vagy akár mézet.
Forrás: edenkert.hu; gyorgytea.hu; herbadoctor.hu