Skip to main content

Oké, hogy most, karácsony előtt egy nappal még a bejglire gyúrunk, de azért ne felejtsük: télen is versenyszezon van. Tudjuk, hogy sokan ellenzik télen a kinti futást, mivel azt gondolják betegek lesznek. Korábban írtunk róla, hogy néhány szabály betartásával a hideg hónapokat is könnyen át lehet vészelni. De mi a helyzet a komolyabb távokkal? Fussunk félmaratont szilveszterkor vagy januárban?! Benkő Nórival ma erről értekezünk.

– Igen, ilyenkor is vannak futóversenyek. Nagy tömegeket mozgatnak meg a Mikulás, karácsonyi, esetleg szilveszteri versenyek, de ezeken kívül is számos rendezvény közül választhatunk pl. félmaratonok, maratonok. Természetesen, ha a kezdő futók közé tartozol, semmiképpen sem ajánlatos, hogy ilyenkor indulj el az első versenyeden. Ha mindenképpen választanál valamilyen távot, az lehetőség szerint valami családi futás, esetleg séta legyen. Hajlamosak vagyunk egy verseny alkalmával beleesni olyan hibába, hogy elvisz magával a tömeg, ami télen olyan szempontból sem szerencsés, hogy utána sétálni kényszerülsz, és ez izzadtan egyáltalán nem szerencsés – kezdte Nóri.

Aki már régebb óta sportol, biztosan futott már valamilyen téli versenyen. A Mikulás-futásoknak, szilveszteri versenyeknek rendkívül jó hangulata van, és érdemes kicsit kirázódni az alapozás monotóniájából. Ilyenkor semmiképpen sem arra kell törekednünk, hogy életünk legjobbját fussuk, azt hagyjuk inkább tavaszra, őszre, inkább szívjuk magunkba a hangulatot. (és persze a nyári 40 fokos edzésen szuper lesz majd felidézni, hogy végülis annyira nem is rossz dolog fázni….)

– A téli félmaratoni, de akár maratoni versenyeket mindenképpen csak azoknak ajánlom, akik már évek óta rendszeresen futnak. Egy ilyen táv normális hőmérsékleti viszonyok között is nehéz, hidegben meg pláne – folytatta Nóri.

A legfontosabb dolgok, amikre mindenképpen oda kell figyelnünk:

  • megfelelő bemelegítés a verseny előtt (+bemelegítő krém alkalmazása);
  • megfelelő ruházat kiválasztása (rétegesen öltözködjünk, sapka, kesztyű, téli futónadrág, futódzseki stb. – ideális az, ha az első 5-10 percben kicsit fázunk, majd a bemelegítő futás után már kellemesnek érezzük a hőmérsékletet);
  • ha télen is szeretnénk versenyezni érdemes beszereznünk egy téli futócipőt is, mely egyrészt vízálló, másrészt pedig a talpuk is bordázottabb, így nagyobb védelmet nyújt a csúszós talajon;
  • futás alatt jobban áthűlünk, így minél hamarabb menjünk meleg helyre, és vegyünk egy forró zuhanyt;
  • a folyadékpótlásra ilyenkor is ugyanúgy oda kell figyelnünk, így, ha viszünk magunkkal egy kis kulacsot azt a dzseki zsebében tároljuk, így kevésbé hűl ki.

+ És aki az extrém hidegben való futást kedveli az Északi-, vagy a Déli-sarkon is próbára teheti magát, bizony itt is rendeznek maratonokat, de akár 100 km-es versenyeket is. Ezek már azonban még komolyabb felkészülést igényelnek, így ezek valóban az extrém sportolók részére lettek kitalálva.

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.