Skip to main content

Ha a rendszeres sportolás a mindennapjaink részévé vált, nagyon nehezen hagyunk ki akár egy-egy alkalmat is. Azonban mostanság nagyon sok bacilus terjeng a levegőben, és könnyen lehet, hogy vesztésre állsz a bacik elleni csatában. Tudjuk, hogy te kemény vagy, mint a koporsószög, de mégis: néha kell a józan ész. Szóval, milyen tünetek esetén és meddig maradjunk inkább az ágyban, és mikor térhetünk vissza az edzéshez – ma erről értekezünk Benkő Nórival.

– Ha egy egyszerű náthával állunk szemben, úgy gondolom semmi akadálya nincs annak, hogy sportoljunk. Természetesen ilyenkor semmiképpen se a szokásos intenzitással végezzük az edzést, vegyünk vissza a tempóból. Azonban, ha a nátha mellé torokfájás, köhögés, végtagfájdalmak is társulnak vagy gyomorbántalmaink vannak, jobban tesszük, ha pihenünk néhány napot. Ha pedig a betegség alatt a lázas állapot is fennáll, akkor tilos sportolni! Ugyanis ilyenkor a szervezetünk képtelen ugyanazt a hőszabályozást biztosítani, melyre a futás alatt szükségünk van. Ennek következtében a testhőmérsékletünk olyan magasságokba kerül, mely akár az idegrendszerünket is károsíthatja- kezdte Benkő Nóri.

A sportazelet.com szakértője arra is felhívja a figyelmet, hogy a sport elősegíti a vírusok terjedését a szervezetben, így tüdőgyulladást vagy súlyosabb esetben szívizom gyulladást is okozhat, mely halálos kimenetelű is lehet! Illetve, ha közösségbe járunk sportolni, mindenképpen legyünk megfontoltak, hiszen így társaikat is megfertőzhetjük, aminek fordított esetben egyikünk sem örülne. Tehát jobb, ha pár napra inkább ágyba dőlünk, így hamarabb vissza is térhetünk az edzéshez – véli.

Honnan tudod, hogy újra itt az idő a sportoláshoz?!

Feltétlenül várjuk meg a teljes gyógyulás állapotát, és csak akkor térjünk vissza a futáshoz, hiszen, ha ezt előbb tesszük, könnyen visszaeshetünk és még több időt kell kihagynunk. Ha jobb a közérzetünk, természetesen egy kis séta a friss levegőn nem árthat. Ha azonban nem vagyunk biztosak benne, inkább konzultáljunk orvosunkkal.

Egy betegség után nagyon fontos, hogy az edzéshez való visszatérés során tartsuk be a fokozatosság elvét. Az első néhány alkalommal törekedjünk a könnyű edzésekre, majd egy-két hét után fokozatosan visszatérhetünk a megszokott munkához.

Szumma-szummárum: ha nem jó a közérzeted, fáradt, levert vagy, inkább pihenj néhány napot, nem ezen a pár napon fog múlni a tavaszi formád 🙂

benk---nori2-300x300Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni   Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.