Skip to main content

6. Zsákolás

Nem a zsákos emberről van szó. Ez a klasszikus zsák-bokszolás, amihez kell egy nehéz, felfüggesztett bokszzsák, és egy pár zsákoló-kesztyű.

Rengetegszer láttad már filmeken, vagy a valóságban, hogyan működik az ilyen edzés.

Először is néhány technikai elemet kell elsajátítanod: a helyes tartást, felállást, ütést. Aztán ott van a ritmus. Ha eszetlenül állsz neki, pár pillanat alatt kimerülsz, és még meg is sérülhetsz. Kérd ki szakedző segítségét, járj el óráira, és utána már „nekimehetsz” a padláson, pincében lógó saját „műszernek”.

Az ütőtechnikát rúgásokkal is kiegészítheted, mely immár a legnagyobb izmokat mozgatja a szervezetben.

7. Ugrókötél

Ismét egy gyakorlat, melyhez nem kell több 100 ezer forintnyi felszerelés. A lényeg ennél a mozgásformánál, hogy mint alkalmi kiegészítőt használjuk az unalmas kardió edzek rutinjának megtörésére.

Milyen ugrókötelet válassz a sportboltban?

Én a műanyag, u.n. speed-rope –ot használom, mely nem más, mit egy olcsó, műanyag ugrókötél. Gyorsabban lehet vele edzeni, mint a szövet-alapú kötelekkel!

Léteznek olyan ugrókötelek, amelyeknél a fogantyúba súlyt építettek. Úgymond „akkor már a karunkat is erősítsük” -alapon. Hagyd őket a polcon! Semmi előnyük, csak lelassítanak. Szálkásításra ott vannak a szabad súlyzók!

A repertoár: kétlábas szökdelés, egylábas szökdelés, kar-keresztezés, dupla szökdelés (minden szökkenésnél a kötél 2x halad el a talpad alatt!) stb. Legyen érdekes, és intenzív az edzésed!

Intervallum-mozgást is belecsempészhetsz: 20-40 másodperc maximális erőfeszítés (pl. dupla szökdelés) amit egy percnyi lassú mozgás követ. Ezalatt készülsz fel a következő „sprintre”.

8. Botbirkózás

Végre egy társas mozgás! Ez egy igazi „gyilkos”, egész testet megmozgató edzésforma, amely versengés is lehet közted és barátaid közt. Ne tévesszen meg a birkózás, nem hagyományos, test-test elleni gyakorlatról van szó!

Egy körülbelül 1-méter hosszúságú erős fadarabot, botot kell beszereznetek. Egy erős seprűnyél is megfelelhet. A botot tekerjétek be leukoplaszttal, vagy ahhoz hasonló ragtapasszal. Ha teremben, vagy otthon állnátok neki, bármilyen filcszőnyeg küzdőtérként szolgálhat. A szabadban megfelel egy viszonylag tiszta, füves terület.

Mindketten megfogjátok a bot végét. Lehet kezetek vegyesen, vagy az egyiké kívül a másiké belül, ahogy esik. Minden menet célja, hogy ellenfeled húzva-vonva megszerezd a botot, vagy kibillentsd egyensúlyából. Ha ezt eléred, tiéd a „kör”. A játék célja nem a sérülésokozás! A botot tartsátok távol arcotoktól, szemetektől!

Egy fordulóra elég 1-2 perc. Legyetek kreatívak, ha jól csináljátok fantasztikusan megdolgoztatjátok magatokat: a vállak, alkarok, lábak mind „kegyelemért” sikoltanak majd.

9. Beltéri falmászás.

Egyre több tornateremben, fitneszteremben tűnnek fel a beltéri hegymászó falak, még nagyobb sportboltokban is találsz ilyeneket!

A hegymászás nemcsak fizikai, hanem mentális keménységet is feltételez!

Fantasztikus edzés a karokra, lábakra, vállakra, valamint a hát egészére. Hihetetlenül erősíti a „kézfogásod”, valamint az alkarokat!

Fejben is megdolgoztat, hisz egy falon felfelé sokféle útvonal létezik, és neked össze kell kombinálnod a fogódzókat, hogy biztosan felérj. Szinte az egész utad fel kell rajzolnod mentálisan. Ha el szeretnél feledkezni a napi gondokról, hetente egyszer „hívd ki a falat”! Akár 2-3 napig is izomlázad lesz utána…

Kiss Balazs, www.megagreen.hu

Forrás: Mike Geary, www.thetruthaboutabs.com