Skip to main content

Az elmúlt évtizedekben a kutatók minden követ megmozgattak, hogy az embereket mozgásra bírják. Lenyűgöző bizonyítékokkal álltak elő, hogy mennyi előnye származik egy nőnek a hagyományos értelemben vett erősítésből, és 50 év felett miért kellene MINDENKINEK erősítenie.

Elég nyilvánvaló, hogy a hölgyek közül elég kevesen vették a figyelmeztetéseket szentírásnak. A rendszeresen sportoló nők nagy része szinte mást sem csinál, csak a kardió gépeket nyúzza. Teljesen mindegy, milyen okot hozol fel, ha nő vagy, és nem erősítesz, íme számodra 10 ok, hogy meggondold magad!

1. Valóban erősebb leszel. Emiatt sokkal kevésbé szorulsz mások segítségére. A kissrácokat felemelni, nagybevásárlásokat elvégezni és felcipelni a lakásba…nem fog a végsőkig megerőltetni. Ha a maximális erőállapotod javul, sokkal kevésbé sérülésveszélyesek a napi feladatok, vagy a napi edzés. Több kutatás is bebizonyította, hogy még visszafogott erősítéssel is 30-50%-ot lehet javítani erőszinteden! Ez már valami!

2. Igen, kevesebb zsír lesz rajtad. Kutatási adatok: az a nő, aki heti két erősítést végez, a kezdéstől számított két hónap leforgása alatt átlagosan 1 kg. izmot nyer, és minimum 1,5 kilogramm zsírt veszít! (Dr. Wayne Wescott, South Shore YMCA, QWuincy, Massachusetts). Ahogy a sovány izommennyiség növekszik, úgy gyorsul az anyagcsere is, emiatt adott időn belül mindig több kalóriát fogysz égetni, mint korábbi önmagad. Minden 40 dkg. új izom „táplálása” 50-70 extra kalóriát visz el pluszban naponta (edzés nélkül). A sok kis kalóriamennyiség pedig összeadódik!

3. Úgy erősödsz, hogy közben nem leszel „nagyobb”. Érdekes kutatási adat: a férfiakkal ellentétben a nők nem produkálnak méretnövekedést erősítés hatására. Miért? Mert a nőknek sokkal kisebb mennyiségű izomépítő hormon áll rendelkezésükre szervezetükben (pl. tesztoszteron), tipikusan 10-30 –szor kevesebb! Ugyanakkor az izomtónus és izomdefiníció sokat javulhat. Ez az igazi bonusz: a szép, vékony női kar, test. Sokszor tapasztalom, hogy erősítés hatására a klienseim vékonyodnak, nem pedig vastagodnak!

4. Csökkented az osteoporosis (csontritkulás) kialakulásának kockázatát. Célzott kutatások szerint hat havi visszafogott erősítés 13%-al emelheti a gerinc és a csontok ásványi anyag sűrűségét. Ha az erősítést megfelelő forrásból (tengeri, növényi) származó kalcium-magnézium táplálék-kiegészítő fogyasztásával kevered, már igazán sokat tettél magadért.

5. Javul a sportteljesítményed. Az erősítés MINDENKI sportteljesítményét javítja, nemcsak az elit sportolókét. Ha golfozol, nagyobbat tudsz ütni, ha szeretsz mountain-bikeozni „húzósabb” terepet is bevállalhatsz. Ha síelsz, hosszabb ideig teheted, és akár a nehezebb pályán. Amikor fizikailag erősnek érzed magad, nő az önbizalmad, és olyan teljesítményekre is képes lehetsz, amiről eddig csak álmodtál.

6. Csökken a sportsérülések, hátfájás, izületi gyulladások kialakulásának kockázata. Az erősítés nemcsak erősebb, kitartóbb izmokat, és „sűrűbb” csontokat épít. Ugyanúgy erősödik a kötőszövet és az izületi stabilitás is! Egy friss, 12 éves tanulmány azzal az eredménnyel zárult, hogy aki rendszeresen erősíti deréktáji hátizmait, 80%-al csökkenti a hátfájás fellépésének esélyét! Több más tanulmány arra hívja fel a figyelmet, hogy a rendszeres erősítés képes az izületi gyulladásból eredő fájdalom csökkentésére.

7. Csökkented a keringési rendellenességek kialakulásának esélyét. Köztudott, hogy a legtöbb magyar a keringési rendszer betegségeiben hal meg. Szív-, és érrendszeri betegségeknek is hívjuk őket. Csak ezután következnek a daganatos betegségek a halálozási listán.

Ugye nem lepődsz meg, ha azt mondom: az erősítő gyakorlatok hosszú távon csökkentik a „rossz” koleszterin (LDL) szintjét és növelik a „jó” koleszterin (HDL) mennyiségét, miközben csökkentik a vérnyomást is? (Dr. Barry A. Franklin, of William Beaumont Hospital in Royal Oak, Michigan) Ha az erősítést kardió mozgással egészíted ki, akkor „halmozod a jót”, maximalizálod két pozitív alegység hatását!

8. Csökkented a 2. típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Az előző pontban említett kutató,  Dr. Barry A. Franklin azt is kiemelte, hogy az erősítő edzések javítják a test cukor-feldolgozásának hatékonyságát. Ennek eredményeként csökken a diabétesz kialakulásának esélye. Ne felejtsük, a felnőttkori cukorbetegség egyre gyakoribb! Dr. Franklin alanyai négy hónap alatt átlagosan 24%-al javították cukor-feldolgozásuk hatékonyságát!

9. Nincs olyan, hogy „túl öreg vagyok én már ehhez!”. 70-80 éves nők is képesek szignifikánsan javítani erőnlétüket. Kutatási adatok garmada áll rendelkezésünkre, és mind azt bizonyítják: erősödni bármilyen korban lehet. Hozzáteszem, idősebb emberek erőnléti edzése során több felügyeletre, általában szakképzett oktató jelenlétére van szükség.

10. Javul az önbizalom, csökken a depresszió kialakulásának esélye. Egy harvardi kutatás azt bizonyította, hogy 10 hét alatt az erőnléti edzések hatékonyabban csökkentették a depresszió tüneteit, mint a standard kezelés (pszichológus). Ez teljesen természetes, hisz a mozgás hatása a hormonháztartásra -többek között a szeratonin-termelésre (örömhormon)- igen kedvező. A tanulmányon átesett nők többsége azonnali javulásról számolt be az önbizalom és cselekvőkészség terén. Mindkettő igen fontos faktor a depresszió elleni harcban.

Ez egyáltalán nem jelenti azonban, hogy pszichológus helyett irány az edzőterem! Sokkal inkább: pszichológus, kiegészítve egy neked megfelelő edzésprogrammal!   

Csak remélni tudom: sikerült motiválnom arra, hogy futás, kerékpározás, ellipszis, lépcsőgép, stb. mellett a súlyzókat is „megtámadd” heti két alkalommal. Ha igen, nagyszerű!

Javaslatunk a következő: minden fitnesz terem ajánl szakképzett fitnesz edzőket. Az is lehet, hogy máshonnan, akár ismerősön keresztül ismersz néhányat. Az erősítő programod elején szükséged lehet segítségükre a program összeállításához. A jó edzésterv szerethető és egyben elegendő kihívást jelent.

Mindig szakképzett oktatóhoz fordulj! Ha kétséged van a „felkért” szakember hozzáértését illetően, nyugodtan keress mást!

Forrás: Elizabeth Quinn, www.abaout.com, sports medicine

http://sportsmedicine.about.com/cs/women/a/aa051601a.htm