Van kedved egy csendes pillanathoz?
Mit nevezünk a szervezet relaxációs válaszának?
Tudjuk, hogy a szervezet milyen fiziológia válaszokat az a stresszre. Verítékezés, magas vérnyomás, gyomorgörcs satöbbi. Ennek az ellentéte a relaxációs válasz!
Maga az elnevezés Dr. Herbert Benson kardiológustól származik, aki a 70-es években jött elő a kifejezéssel. Olyan meditáció-oktatókra bukkant, akik azt állították, hogy napi meditációval csökkenthető a magas vérnyomás.
A kardiológus fókusz csoportot szervezett, majd elkezdte a tanulmányt. Az eredmény? A meditálók 25%-al csökkentették a légzések számát, 17%-al testük oxigénfelvételét (tehát az oxidációt). Emellett lényegesen csökkent pulzusuk és vérnyomásuk is.
Bensonnak azonban volt egy problémája: hogyan tálalja eredményeit a hitetlen tudományos világnak? Ezért egyszerűen eltávolította a vallás tényezőjét és csak a relaxációs technikákra fókuszált. A relaxációt majdnem minden vallás, és meditációs irányzat alkalmazza – szavak, kifejezések ismétlése, melynek célja, hogy kizárjuk a világot és a vele együtt járó gondolatokat.
Szeretnéd kipróbálni?
1.) Találj egy csendes, számodra békés helyet, helyezkedj el kényelmesen és relaxáld az izmaid.
2.) Megvan? Most csukd be a szemed.
3.) Válassz egy kulcsszót, vagy kifejezést, melynek különleges jelentése van számodra. Olyat, mely az egész életfilozófiád része, és már attól is jól és békésen érzed magad, ha hallod. (néhány példa: „csend”, „béke”, „Miatyánk ki vagy a Mennyekben…”, „egy vagyok az univerzummal”, bármit, ami megnyugtat)
4.) Légzésed legyen lassú és természetes. Lélegezz be az orrodon keresztül, és tartsd bent a levegőt néhány másodpercig. Lélegezz ki a szádon, és ismét várj néhány másodpercet. Csendben suttogd el fókusz szavad, amikor kilélegzel.
5.) Ne izgulj, hogy jól csinálod-e. Ne törődj vele, ha gondolatok, vagy érzések betörnek a „belső” csendedbe. Képletesen rá se ránts „És akkor mi van?”. Térj vissza az ismétléshez, a fókusz-szavadhoz.
6.) Ahogy közeleg a befejezés, figyelj továbbra is légzésedre, de ne nyisd ki még a szemed, és ülj csendben. Lassan szerezz tudomást a környezetedről, „érezd” mi hol van körülötted és nyisd ki a szemed. Fokozatosan állj fel, ne hirtelen.
Ezt a technikát gyakorlói általában heti háromszor-négyszer ismétlik, alkalmanként 20 perces időtartamra.
Azt ugye mondanom sem kell, hogy kapcsold ki közben a mobilt?! Előtte állítsd az ébresztést 20 percre és rezgésre, ha lehet (ha nem akkor csendesre). Így nem kell azzal foglalkoznod, mennyi idő van még hátra.
Összeállította: Kiss Balázs
Forrás: Cathy wong, about.com