Akár még az út mellett is megterem belőle a jó kis hazai, kifejezetten áldásos az emésztésre, lekvárként még cukor sem kell hozzá, aszalva is csemege – hurrá, itt a szilvaszezon!
Gyógyszer helyett
A szilvának leginkább ismert jótékony hatása az emésztésre van; nem véletlen, hogy már nagyanyáink idejében is szilvalekvárral kúrálták a székrekedéses problémákat, hála a magas rosttartalomnak. Ráadásul az enyhe hashajtó hatása miatt relatíve kevesebb tápanyag szívódik fel a belekben, így segíti a diétát is. A fölösleges zsírt megköti és vízhajtó is – mi kell még?
Koffein helyett
Az ízletes kis gyümölcsnek frissítő, regeneráló hatása is ismert és jótékonyan befolyásolja az agy anyagcseréjét, ezáltal javítja a memóriát, tanulási képességeket. Tele van B-vitamin család tagjaival, melyek a szervezet energia-ellátását biztosítják. A nem túl egészséges, szénsavas-cukros energiaitalok helyett ideális megoldás napi néhány szem szilva vagy egy pohár szilvalé.
Sütibe vele!
Ha nem éppen frissen fogyasztod vagy az ebédre szánt húsfogást dobod fel vele (friss gyömbérrel és fokhagymával grillezve-összerottyantva zseniális köret), akkor remek nyárvégi-őszi süteményeket rittyenthetsz belőle. Mi most egy nagyon egyszerű, köleses változatot választottunk, de a variációk száma kábé végtelen.
Köleses-szilvás pite
Forralj fél liternyi kókusztejet egy lábosban, adj hozzá 15 dkg, forró vízben átmosott hántolt kölest és gyakran megkeverve főzd tejbegríz sűrűségűre, majd fedő alatt hűtsd langyosra. Keverj bele 4 dkg eritritet, egy citrom reszelt héját és 4 tojássárgáját. A 4 tojásfehérjéből verj kemény habot, majd forgasd azt is bele a köleses keverékbe. Sütőpapírral bélelt tepsibe vele, majd jöhet a tetejére 40 dekányi magozott szilva. 180 fokra melegített sütőben ¾ óra alatt szépen megsül. Ha kihűlt, szórd meg fahéjas eritrittel és vágd kockákra.
Fotó: eatingrichly.com