Szerencsére egyre több futó tűnik fel az utcákon, parkokban, sportpályákon, edzőtermi futópadokon az utóbbi időben. Elmondták már előttünk sokszor: ez az a sport, amihez végső soron semmi más nem kell, csak egy jó futócipő. (És még elhatározás, akarat, kitartás, de ezt feltételezzük ☺ ) A nagy lelkesedésben a kezdők gyakran követnek el hibákat, melyekből mi inkább igyekezzünk tanulni.
1.hiba: túl gyorsan, túl sokat, túl hamar
Tipikus „kezdő” hiba, hogy egyesek kapásból rohanni kezdenek… A megfelelő tempó választása fontos előfeltétele az állóképességi edzéseknek. Ugyanilyen gyakori, hogy a kezdeti lelkesedésből fakadóan viszonylag hamar túl sokat futnak. Ne az első „sportos” héten akarjuk bepótolni hosszú évek tespedését. Fontos a fokozatosság, az edzés megtervezése, a táv és a tempó apránkénti növelése, figyeljük a testünk jelzéseire, és mindenképpen tartsunk pihenőnapot!
2. hiba: rossz futócipőben
A megfelelő futócipő választása nagyon fontos: ne a divat és az ár legyen a legfőbb szempont. (Bár tény, hogy ezek sem elhanyagolható tényezők) Szánjunk rá időt, próbáljunk fel többféle márka többféle modelljét, és főként kérjük szakértő segítségét, aki a lábunk formájához, az egyéni futóstílushoz és a terephez megfelelően segít kiválasztani a legmegfelelőbbet. A sérülések elkerülése végett ne feledjük el legkésőbb 600 kilométer után lecserélni a cipőt!
3. hiba: kezdőként egy csapatban…
Másokkal együtt futni egyrészt nagyon motiváló, másrészt viszont könnyen „elfuthatjuk” magunkat, hogyha az erősebb tempóhoz igazodunk. Különösen az első edzéseknél nagyon fontos, hogy figyeljünk a testünk jelzéseire, nehogy túlterheljük magunkat. Az esetleges rosszullét, rossz élmény ugyanis nem túl motiváló a folytatást tekintve.
4.hiba: túl kevés folyadék
A dehidratáltság károsan hat a teljesítményre, éppen ezért az egy óránál tovább tartó edzéseknél mindenképpen figyeljünk erre! (Szuper kis futópalackokat lehet kapni a sportboltokban). Edzés előtt egy órával ajánlott 4 -6 dl vizet vagy egyéb koffeinmentes italt inni, de ne feledje pótolni a folyadékveszteséget futás után sem. Maratoni futásnál fontos szabály: ha keveset is, de minden frissítő pontnál igyunk!
5. hiba: orvosi ellenőrzés nélkül
Aki túlsúlyos, valamilyen betegséggel küzd vagy 35 éven felül van és eddig nem sportolt semmit, annak mindenképpen tanácsos egy alapos orvosi vizsgálat, mielőtt sportolni kezdene. Ugyanez igaz a hobbiatlétákra is, akik hosszú távú versenyen, mondjuk egy maratonon indulnának.
6. hiba: túledzettség
Az edzésnapok fontossága mellett legalább olyan fontosak a pihenőnapok is. Utóbbiak beiktatása elengedhetetlen az izmok regenerálódása szempontjából.
7. hiba: bemelegítés- és levezetés nélkül…
Nem csak lelkileg, hanem testileg is rá kell hangolódni a futásra. Kezdetnek mindenképpen kocogjunk, járassuk be az izmainkat. Az edzés utáni levelezetés a szervezet, az izmok regenerálódását segíti elő, tehát ne sumákoljuk el! A statikus nyújtások, légzőgyakorlatok meggyorsítják a salakanyagok kiürülését, csökkentik a tejsav felhalmozódását az izmokban, megnyugtatják pulzusunkat, stabilizálják a szív és vérkeringési rendszert.
Forrás: webbeteg.hu, fitforfun.de