A folyamatos, mindennapi edzés előbb-utóbb túlterheléshez, sérüléshez, a motiváció elvesztéséhez vezet. Ahhoz, hogy szervezetünk a lehető legnagyobb hatékonysággal tudjon működni, pihennünk is kell. Szóval, nem azzal tesszük a legjobbat magunknak, hogy minden nap futunk, edzünk. Tehát, (időnként legalábbis) legális a lazulás, relax, semmittevés…
– Biztosan sokan megfigyeltétek már, hogy ha minden nap edzetek, a teljesítményetek egy idő után romlani fog, azt érzitek, hogy a lábaitok mintha ólomból lennének, és nehezen is megy a futás. Ez bizony jelzés a szervezetünknek, hogy pihennünk kell. Úgy gondolom, ha valaki “hobbisportoló”, felesleges a mindennapi edzés. Azon az egy-két napon, amit egy héten pihen az ember, semmi sem fog múlni. Sőt! A szervezetünk, izmaink nagyon hálásak lesznek érte, és ez meglátszik a teljesítményünkön is. Hiszen az igazi fejlődés valójában a pihenés alatt tud létrejönni – tanácsolja Benkő Nóri. Másrészt kevesebb edzésmunkából is el lehet érni azt a kilométer számot, amit eddig teljesítettünk, annyi változtatással, hogy a hosszú futásainkat hosszabbra tervezzük, a gyorsabb edzések pedig lehetnek intenzívebbek, hiszen a szervezetünk pihentebb, így nagyobb teljesítményt képes leadni.
A sportazelet.com szakértője szerint ezeket a pihenőnapokat érdemes a hosszabb, illetve tempósabb futások másnapján tartani, így könnyebben állhatunk oda majd a következő edzéshez. Természetesen ezt sem lehet biztosra venni, mert mindenkinél más az, ami hatásos, ezért érdemes kísérletezni, hogy mi az, ami számunkra a lehető legjobb.
De vajon mivel is töltsük a pihenőnapunkat?
– Alapvetően kétféle pihenőt különböztethetünk meg: aktív illetve passzív – folytatta Nóri. Aktív pihenőről beszélünk, ha valamilyen edzést beiktatunk a napi tevékenységünkbe, ami felpörgeti a pulzusunkat és a vérkeringésünket. Ilyen lehet pl. a jóga, biciklizés, úszás, séta, stretching.
A passzív pihenő egészen másképp néz ki, ilyenkor nem végzünk semmiféle edzésmunkát. Ezeken a napokon hagyjuk a szervezetünket, hogy teljesen pihenjen, ne végezzünk semmilyen megterhelő munkát, aludjunk sokat.
A lehető legjobb az lenne, ha mindkét módszert használnánk, hogy regenerálódni tudjunk, persze megfelelő arányban. Szóval, lazulásra fel! 🙂
Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.