Skip to main content

A futás nem csupán az egyik legkedveltebb szabadidős tevékenység napjainkban, de elég olcsónak is tekinthető; hiszen alapvetően csak egy futócipőre és valami ruhára van szükséged hozzá. Azonban, ha komolyabban a dolgok mögé nézünk, hamar kiderül: e sportág esetében is rengeteg pénzt tudunk elkölteni felszerelésre, kiegészítőkre, és sok más egyéb dologra is. Benkő Nóri segít eligazodni a futó-költségvetés rejtelmeiben.

Futócipő

Alapvető dolog lenne, hogy mindenki gondos utánajárás után válasszon és vásároljon magának futócipőt. Korábban beszéltünk már róla, hogy miért is olyan fontos a megfelelő cipő kiválasztása, ez azonban cseppet sem könnyű feladat. Ugyanis tudni kell, hogy milyen a lábformád (szupináló, pronáló vagy neutrál), milyen gyakran és mennyit futsz, milyen felületen futsz (aszfalton vagy terepen), és azt is, hogy mekkora a testsúlyod. Ezért ha futócipőt szeretnél vásárolni, mindenképp kérd ki egy szakember véleményét, aki egy futópados videó elemzés után személyre szabottan segít a legjobb cipőt kiválasztani. Természetesen érdemes több márka cipőit felpróbálnod és csak ezután eldöntened, hogy számodra mi a legkényelmesebb. Elsőre talán nem a legdrágább, 40-50 ezres cipők között kell nézelődnöd, de később, ha valaki komolyabban elkezd foglalkozni a futással, akkor egy drága cipőre sem kell sajnálni a pénzt.

Futóruházat

A ruházat is rettentően fontos dolog, ha valaki futni/sportolni szeretne. Erről is esett már szó, hogy melyik évszakban milyen ruhákat érdemes hordanod, illetve, hogy a nők esetében mekkora jelentősége van akár a sportmelltartónak is. Amit mindenképp érdemes tudni, hogy mindenképp technikai öltözetet válassz, mivel ezek elvezetik az izzadtságot, jól szellőznek, szél-, és esőállóak, és van rajtuk fényvisszaverő elem is. Ruházat tekintetében sem kell felétlenül megvenni a legdrágábbat (nekem is vannak olcsóbb ruhadarabjaim, amiket nagyon szeretek), azt viszont hozzá kell tennem, hogy egy márkásabb darab minősége egészen más; mind a viselés/kényelmesség, mind pedig a tartósság szempontjából.

Sportóra

sportóraEgy órára előbb-utóbb mindenkinek szüksége van, aki rendszeresen elkezd sportolni. Egy pulzusmérő pánt segítségével rendkívül jól kontrollálhatod az edzéseidet, illetve a fejlődésedet is nyomon tudod követni, ha vezetsz edzésnaplót. Az órák árkategóriái között óriási különbségek vannak, így ha csak hobbisportoló vagy, nem kell rögtön egy 80-100 ezer forintos órára beruházni. Annál is inkább, mert az olcsóbb órák között is vannak olyanok, melyek GPS-jel alapján tudják mérni a megtett távot, az átlag- és maximális sebességet, a pulzust, illetve az elégetett kalóriák számát is.

Vitaminok

Ha rendszeresen és intenzíven sportolsz, idővel szükséged lesz arra, hogy a helyes táplálkozás mellett különféle táplálék-kiegészítőket is alkalmazz, mivel egy idő után a táplálkozással már nem tudsz megfelelő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot biztosítani a szervezeted számára. Ilyenkor kerülhet szóba, hogy miket is érdemes fogyasztanod (korábbi cikkünkben részletesen írtunk róla). Felesleges vagyonokat költeni táplálék kiegészítőkre, de egy multivitamin, ízületvédő, omega-3, fehérje, illetve az izotóniás ital jó, ha mindig megtalálható egy futó otthonában.

nóriBenkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta  szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az  atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés,  amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett  el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már,  melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok    szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően  több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni  mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.