Skip to main content

Tizenévvel ezelőtt több száz kilométert lefutottam pontosan ugyanabban a cipőben, amit spinningre és kosarazásra is használtam. Aztán persze a lefutott kilométerek számának növekedésével egyenesen arányosan nőtt a klasszik futócipők száma is a cipősszekrényben. A kiválasztás „tudományos” alapja főleg a dizájn és a szín volt, az pedig az évek folyamán gyakorlatilag természetessé vált, hogy fáj a derekam. Aztán pár héttel ezelőtt, pár tízezer forintnyi pénzkidobás, rengeteg fájdalomcsillapító és „átjegelt” este után végre (talán) megvan az igazi. Tudományosan kiválasztva. Kérlek, tanuljatok az én káromon!

Szinte bármilyen futással kapcsolatos cikk már az elején leszögezi, hogy a futáshoz gyakorlatilag nem kell más, csak egy jó futócipő. A „jó” persze szubjektív fogalom, a bevezetőben említett első éveket leszámítva én is „jó” futócipőket vettem, azt az egy, kicsit sem elhanyagolható tényt leszámítva, hogy NEM az én lábamra voltak jók. Elég fájdalmas módja volt, ahogy erre egyszer s minden korra rájöttem, ugyanis a vadiúj, gyönyörű futócipőmtől borzasztó, szűnni nem akaró térdfájásom lett. Lényeg a lényeg, végre vettem a fáradságot, és elmentem a futóboltba, ahol kamerával felvették, elemezték a mozgásomat, így az is kiderült, hogy egyáltalán nem a lábamnak megfelelő cipőt használom. Egyébként az egész „vizsgálat” mindössze pár perc. Cserébe viszlát derék/hát/ térdfájás! 🙂

– Kezdő futók esetében gyakori hiba, hogy elővesznek egy sportcipőt a szekrényből, és abban mennek le futni, így pár alkalom után panaszkodnak, hogy fáj a térdük, a bokájuk, a derekuk, és azt gondolják a futás nem nekik való. Holott az egyetlen probléma az, hogy nem megfelelő cipő van a lábukon – támasztja alá az én saját tapasztalatomat (is) Benkő Nóri futó, fitnesz instruktor, a Testnevelési Egyetem testnevelő-edző szakos hallgatója, a sportazelet.com futó szakértője.

Nóri elmagyarázta: alapjában véve három különböző lábtípust különböztetünk meg: magas, normál, illetve alacsony talpboltozatot. A magas boltozattal rendelkező emberek az esetek többségében szupinálnak, azaz kifelé dől a bokájuk. (ez fordul elő a legkevésbé). A normál lábtípusúaknak enyhén befelé dől a lábuk, az alacsony boltozatúaknál ez a befelé dőlés túlzott mértékben fordul elő, és ezt pronációnak nevezzük. A különböző sportszergyártó cégek ennek megfelelően alakítják ki a futócipőiket. Számos helyen tudunk futópados tesztet csináltatni, ahol szakemberek/eladók segítségével a mi lábtípusunknak megfelelő cipőt választhatjuk ki.

Ezeknek a lábbeliknek a kialakítása, párnázottsága direkt az adott lábtípusnak felel meg, ezért az egyik legfontosabb dolog a futásnál, hogy megfelelő cipőt viseljünk, valamint hosszútávon ezzel kímélhetjük ízületeinket is. És ha megvan a megfelelő futócipő, akkor már csak helyesen kell futni! Legközelebb ezzel jövünk vissza 🙂

benkő nóri2 Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni 🙂 Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.

 

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.