Skip to main content

Az édesburgonya (batáta) ma már fontos része az egészséges konyhának, ám többnyire a klasszikus, narancssárga változatot ismerjük, ez szinte kapható is mindenütt. Igazából három fajtája van, a sárga mellett fehér és lila (igen!) édesburgonyát is vásárolhatunk. Mindegyik édeskés ízű, könnyen és ízletesen elkészíthető, ráadásul kiváló élettani hatással bírnak. Nem mellesleg pedig nagyon jól néznek ki 😊

Mindkettő édesburgonya, mindkettő isteni
  • Először is: bár az édesburgonya gyökérgumós zöldség, nem áll rokonságban a „rendes” krumplival és a csicsókával sem.
  • közepes a glikémiás indexe, de az édesburgonya szénhidrátjai másképpen szívódnak fel sima krumplihoz képest, így jobban kordában tartja a vércukorszintet. Az alacsony glikémiás terhelésük miatt cukorbetegeknek is javasolt.
  • Egy kisebb édesburgonya (100-150 g) bőrével együtt 4-6 gramm rostot tartalmaz. Ez nagyrészt fedezi az ajánlott napi rostbevitelt.
  • A zöldségek és gyümölcsök között legnagyobb mennyiségben tartalmazza a béta-karotint, egy rendkívül hasznos antioxidánst! Egy tanulmány szerint a béta-karotin csökkenti a vastagbélrák kialakulásának a kockázatát, ráadásul a szemünknek is nagyon fontos!
  • Jelentős mennyiségben tartalmaznak C-, B2-, B6-, és E-vitamint, valamint foszfort, szelént, magnéziumot, vasat, mangánt és káliumot is.
  • A béta-karotin mellett az édesburgonyában található A-vitamin szintén fontos az egészséges hormonháztartás biztosításában a terhesség és szoptatás alatt.

A sárga édesburgonya

A sárga verzióban van a legtöbb béta-karotin
  • Ez a legelterjettebb fajta, ebben található a legtöbb béta-karotin, nem véletlen a narancssárga szín sem 😊
  • Jellegzetes édeskés íze van, legjobban a sütőtökhöz hasonlítható. Rengetegféleképp elkészíthető köretnek, főételnek egyaránt.

A lila édesburgonya

  • Nem kérdés: ez a legszebb. Én ugyan eddig csak sütőben sütöttem köretnek, de igazán exkluzív megjelenésű ételek, akár desszertek készülhetnek belőle.
  • Nem annyira édes, mint a sárga húsú, de így is isteni finom.
  • lila színét a benne található hatalmas mennyiségű antocianinnak köszönheti. Ez a teljesen természetes antioxidáns szintén rendkívül fontos szervezetünk számára a szabad gyökök semlegesítéséhez.

A fehér édesburgonya

  • Nincs jellegzetes színe, sem íze, ez a legnaturálisabb fajta a három batáta közül.
  • Ez hasonlít leginkább a normál krumplihoz, ezért megfelelő fűszerezéssel ugyanazok az ételek elkészíthetőek belőle.

És íme, az általam egyik legkedveltebb, legfinomabb és legszebb köret-verzió:

A sárga- és a lila édesburgonya mellett bármi felhasználható, ami épp otthon van, én úgy szeretem, ha minél színesebb. Cékla, sütőtök, kápia paprika, lilahagyma, koktélparadicsom, padlizsán, cukkini is mehet bele nyugodtan. A zöldségeket közepes nagyságúakra összeszeleteljük, majd összekeverünk egy evőkanál mézet néhány kanál olivaolajjal. A zöldségeket kicsit megsózom, és egy nagyobb tálban jól összerázom, összeforgatom az olajos-mézes szósszal. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntöm, figyelve arra, hogy jól terüljenek szét a zöldségek. Nekem van a kertben friss kakukkfű és rozmaring, ezekből egy-egy szálat teszek rá, istenien átjárja az íz és az illat sütés közben. Ha nincs friss, a szárított is tökéletes, akkor ezt hozzákeverhetjük a mézes-olajos öntethez. Kb. 200 fokon légkeveréssel sütöm, nem kell neki túl sok idő, bő negyed óra alatt elkészül, nyilván ez a zöldségek méretétől is függ. Szép, egyszerű és egészséges köret, ajánlom szeretettel!

A cikk forrása: edesburgonya.bio

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.