Azt már Virág elvtárs óta tudjuk, hogy „Az élet nem habostorta”, se nem csupa móka és kacagás, napsütés és boldogság. Szóval, nem mondunk újat azzal, hogy az edzés sem mehet mindig 100 százalékosan, nagy hőfokon, gigászi erővel, hiba nélkül. Igenis létezik olyan, hogy nincs kedvünk edzeni, sőőőt, olyan is, hogy rosszabbodnak az eredményeink (elvégre nem vagyunk robotok). Szerencsére Benkő Nóri szerint ez a jelenség egy sportoló életében – legyen szó amatőrről vagy profiról – teljesen normális, és bizonyos időközönként megjelenik. Úgyhogy a sportazelet.com szakértője most elmondja, milyen okok állhatnak a hátterében…
Túledzettség
Nagyon gyakori, főként kezdő, amatőr sportolóknál fordul elő, de természetesen a profik is beleeshetnek ebbe a hibába. Ennek leggyakoribb tünetei lehetnek: magasabb pulzus, fáradtság, izomláz, feszültség, megváltozott étkezési szokások, stb. Korábban beszéltünk már erről, tehát fektessünk több hangsúlyt a regenerációra, pihenésre!
Nem megfelelő étkezés
Sajnos nagyon sokan elkövetik ezt a hibát, hogy nem megfelelő mennyiségű vagy minőségű táplálékot visznek be a szervezetükbe. Igen, az étkezésünk is kihathat a teljesítményünkre. Ha valaki nem eszik, a szervezete nem bír el egy ekkora „stresszt”, amit a sport által kap. És tévedések elkerülése végett a legfontosabb tápanyagunk a szénhidrát, mivel a szerveztünk ezt képes energiává alakítani.
Alváshiány
Ha elhatároztuk, hogy rendszeresen edzünk, akkor igenis elegendő mennyiségű alvásra van szükségünk. Nagyon nehéz család, munka mellett mindent beiktatni az életünkbe, de erre mindig figyeljünk oda, mert ha nem vagyunk kipihentek az az edzésünkön is meglátszik. Ha van rá módunk, próbáljuk meg lefeküdni még éjfél előtt, és lehetőség szerint aludjunk 7-8 órát.
“Platószakasz”
Egy második megközelítési mód az edzéselmélet felől lehetséges – teszi hozzá Nóri. Ilyenkor azt vesszük észre, hogy van egy jól bevált edzésmódszerünk, ami egy bizonyos idő eltelte után már nem hatásos, és a teljesítményünk stagnál vagy romlani kezd, nem fejlődünk tovább. Ezt a szakaszt nevezzük platószakasznak. Nem feltétlenül kell ezt rosszul megélnünk, hiszen ez egy visszajelzés a szervezetünknek, hogy valamin változtatnunk kell.
Ennek elkerüléséhez lehetetlen, idővel mindig elő fog jönni. Annak érdekében, hogy ezek gyakorisága minél kevesebb legyen, iktassunk be többfajta edzésmódszert az életünkbe. Tervezzük meg előre, hogy egy héten hány futóedzést, és hány kiegészítő edzést végzünk.
Tehát semmiképpen ne essünk kétségbe, ha stagnál vagy romlik a teljesítményünk, ez egy természetes folyamat az edzésben. Ilyenkor mindig próbáljuk megkeresni az okot, és változtatni rajta, vagy kicsit tegyük színesebbé az edzéseket, próbáljunk ki valami más edzésformát, pihentessük a fő edzést, kapcsolódjunk ki, és kb. egy hét lazítás után újult erővel folytathatjuk tovább 🙂
Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról