Skip to main content

Csukott szemmel is odatalálsz reggel a kávéfőzőhöz? Legalább napi öt koffeinlöketre van szükséged? Az étkezés csak a desszerttel teljes? Ha stresszes vagy, muszáj elszívni egy cigit? Szerinted sem igazi a pizza/hamburger egy jó kóla nélkül? Esténként rá-ránézel a dugi nutellás üvegre? Kenyérből csak a fehér az igazi? Húst hússal eszel? Fogadjunk, hogy neked is van LEGALÁBB EGY egészségtelen szokásod… És fogadjunk, hogy kibírod nélküle 40 egész napig?! Figyelem: március 6. a Nagyböjt első napja. Tarts velünk!

Mi az a böjt?

“A böjt tartózkodás az evéstől, ivástól, vagy valamilyen tevékenységtől. Táplálkozás esetén a böjt lehet részleges vagy teljes, attól függően, hogy például valaki csak bizonyos fajta ételektől tartózkodik, vagy pedig minden ételtől és italtól. …Tudatosan böjtölni vallási, spirituális, politikai vagy egészségügyi okokból szoktak. … A böjt és a mértékletesség segítségével a test egészségesebb. A túl sok evés beteggé és fáradttá teszi a testet.” (Wikipédia)

Történelmi, vallási gyökerek

A böjt, mint terápiás módszer már az ókori egyiptomiaknál fellelhető és valóságos tudománnyá fejlődött az ókorban. A böjt célja az, hogy – a belső pihenésen át – a szervezetet hozzásegítse, hogy az gyógyítsa, méregtelenítse és újítsa meg önmagát. A böjt szinte az összes világvallás szerves részét képezi. A koplalás egyébként évezredekkel korábban teljesen természetes volt, hisz – a maival ellentétben, amikor csak kinyitjuk a hűtőajtót – akkor, azt és annyit ettek, amit éppen össze tudtak gyűjteni, megtermelni. Természetes volt az is, hogy akár napokig nem ettek.

A kereszténységben a Nagyböjt a Húsvét előtti időszak, időtartama 40 nap (a vasárnapok hivatalosan nem számítanak bele, szóval igazából 46 napról beszélünk). A kezdetekben nagyon szigorú szabályokon (negyvenelés, azaz naponta csak egyszer, naplemente után ettek) az évszázadok során sokat finomítottak, ma már nagyrészt csak a Húsvét előtti Nagypénteken nem fogyasztanak húst a böjtölők.

Egészségügyi hatásai

Figyelem! A böjt NEM fogyókúra! Megtisztulás, méregtelenítés, önmegtartóztatás. Erősíti az immunrendszert, regenerálja a szervezetet, a test és a szellem nagytakarítása. A böjt alkalmas arra is, hogy megszabaduljunk a rossz szokásainktól, változtassunk életmódunkon.

Nem mindenkinek ajánlott

Az “igazi” böjt nem mindenkinek ajánlott. Betegek, idősek, gyerekek, várandósok, étkezési zavarokkal küzdők SEMMIKÉPP NE fogjanak bele drasztikus méregtelenítő kúrákba.

Hogy csináljuk mi?

Miután minden szervezet egyéni, mindenki saját maga van tisztában a saját testi, lelki, egészségügyi korlátaival, ezért mi csak annyit kérünk, hogy EGY, azaz egyetlen dologról mondjál le a következő 40 napban. Legyen ez a napi öt kávé kettőre csökkentése vagy cukor helyett anélkül ivása, netán a szénsavas üdítőkről, este 10 utáni nagy kajálásokról történő leszámolás. Egy biztos: egyetlen dolog kiiktatása is komoly állomás lehet az egészségesebb önmagadhoz vezető úton. Még egyszer hangsúlyozzuk: ez nem fogyókúra. Ne várj csodát, ne legyél türelmetlen, most garantáljuk: lesznek nehéz pillanatok. A kérdés: van-e elég akaraterőd, hogy kitarts a fogadalmad mellett? Tartsd szem előtt, hogy a test mindig sokkal többet bír, mint amit az elme enged… (lásd khmmm… focista nyilatkozatokat idézve: “fejben nem voltunk elég erősek”). Hidd el, ha ezt a 40 napot kibírod, azon kívül, hogy állatira büszke leszel magadra, nagyon is sokat teszel magadért. Mi pedig végig itt leszünk, segítünk és böjtölünk veled. 🙂

És lássuk most, hogy én, illetve Gabi kolléganőm mire vállalkozik a következő 40 napban. (őőő, láthatóan elég hasonló cipőben járunk.) Szóval: én vagyok az, akinek kaja után muszáj egy kis desszertet enni. Nem tábla csokikra kell gondolni, de ma pl. lenyomtam ebéd után egy Kapucínert, de biztos, ami biztos, vettem egy Balaton szeletet is (még a táskámban van). A kávéhoz (amit szerencsére évek óta cukor nélkül iszom) mindig van itthon cukormentes nápolyi (deakkoris!), és bár én magam nagyon ritkán sütök, de attól még imádom a sütit. Ráadásul mióta a napjaim többségét itthon töltöm a kislányommal, sokkal rendszertelenebbül étkezem – anyukáknak ezt nem kell bemutatni. Szóval, szerdától nincs édesség, sem csoki (még ha nagyonfekete is), sem  édesítőszeres nápolyi, sem joghurtnak álcázott desszert. És kiegészítve a fogadalmam: iszom legalább napi 2,5 liter vizet, mert mostanság azzal is hadilábon állok.

Koller Gabi: Hősies elhatározásom, hogy 40 napra lemondok az édességről – ez esetemben túlzás nélkül hősiesség-kategória, aki ismer, tudja; a szótárban az én képem van az “édesszájú” szócikk mellett… És bár az egészségtudatosság jegyében régóta lecseréltem a cukrot-csokit különböző fitness-variációkra, mégis érzem, határt kell szabni ennek is. Hiszen hiába tuti-szuper-mindenmentes valami, attól az még édesség marad ugye. Szóval mától negyven napig viszlát cukormentes csokika, hajdinapalacsinta, gluténmentes kekszecske, rizspudingocska és társai…

Tartsatok velünk, szerdán kezdünk!

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.