Skip to main content
#A futás

Ne a saját károdon tanulj!

A futás rengeteg pozitív tulajdonsággal bír, többek között növeli az állóképességedet, formában tart, egyfajta szabadságot biztosít számodra, hiszen itt csak önmagaddal lehetsz, stb. Teljesen mindegy, hogy a bűvös 5 km vagy a maratoni táv leküzdésére készülsz, sajnos vannak tipikus hibák, melyeket rengeteg futó elkövet. 6+1 hiba, amit ne a saját károdon tanulj meg, avagy tippek Benkő Nóritól.

1. Talán az első és legfontosabb a futócipő kiválasztása, hiszen ez mindennek az alapja. Sokan sajnálják rá a pénzt, bedőlnek az aktuális akcióknak és/vagy divatnak,  netán nem a lábfejtípusuknak megfelelő cipőt választanak ki, esetleg már egy elhasznált, régi tutyiban róják a kilométereket. Pedig egy jó futócipő bizony hozzájárul ahhoz, hogy elkerülhess különböző sérüléseket. Ahhoz, hogy tudd, milyen futócipőt kell vásárolnod, mindenképp menj el futószaküzletbe, ahol különböző módszerek segítségével a számodra legideálisabb cipőket fogják neked ajánlani.

2. Főleg kezdőknél fordul elő, hogy a nagy „futólázban” túl hamar túl sokat kezdenek el edzeni. Sokan azt gondolják, ha minél többet futnak, annál jobb lesz a szervezetük számára, holott ezzel csak többet ártanak, és így bizony számos sérülést össze lehet szedni, amely a túlterhelésből adódik. Ezek elkerülése érdekében célszerű egy szakemberrel megbeszélned, hogy az adott héten hányszor és mennyit fuss, mikor pihenj, stb.

3. Rengeteg sérülés adódhat abból is, ha nem megfelelő a futótechnikád, valamint a teljesítményeden sem veszel észre semmiféle javulást, hiába edzel egyre keményebben. Tipikus hibák: a karok keresztezése a test előtt (nehezebb futás, nehezebb légzés, könnyebben beállnak az izmok a nyakadban, válladban, karodban); túl hosszú futólépések (a lábadnak pontosan a tested alatt kell talajt érnie), stb. Ezeken nagyon könnyen lehet javítani, ha rendszeresen végzel futóiskola gyakorlatokat.

4. Sok futó beleesik abba a hibába, hogy minden egyes edzést ugyanazzal az intenzitással végez. Azonban minden edzéstípusnak megvan a maga előnye, és ha ezeket szépen felépíted, hogy mikor mit edzel, akkor a teljesítményeden nagy változást figyelhetsz meg. Tehát, legyenek hosszú, lassú futásaid, közepes intenzitásúak, és a pörgős edzéseket se hanyagold el.

5. Bizony sokan vannak, akik akkor sem akarják abbahagyni a futást, ha valamilyen sérüléssel küzdenek. Pedig hidd el, jobb, ha pihensz, és tényleg csak akkor térsz vissza az edzéshez, ha már teljesen egészséges vagy, így megkíméled magad attól, hogy akár egy fél évet ki kelljen hagynod.

6. A nem megfelelő öltözet is elég gyakori tud lenni. Néhányan hajlamosak túl-, vagy alulöltözni, mások pedig nem hajlandóak megfelelő minőségű ruhákat beszerezni a futáshoz. Mindenképp olyan öltözéket válassz, ami elvezeti az izzadtságot, így elkerülheted az esetleges megfázásokat.

+1. Többször beszéltünk már róla, mennyire fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálék, valamint folyadékbevitel. Ez természetesen egy nem sportoló ember számára is alapvető lenne, de ha sportolunk, még inkább oda kell, hogy figyeljünk erre. Egész nap folyamán igyál eleget, és ha hosszabb edzést végzel, közben se feledkezz el a folyadékpótlásról. A dehidratáltság káros az egészséged és a teljesítményed szempontjából is. Az étkezéssel sincs ez másképp, egész nap folyamán figyelj oda, hogy mit, mennyit és mikor eszel. És az edzés utáni étkezésről se feledkezz meg! Sokan hajlamosak vagyunk elhanyagolni („Jaj, nem is vagyok éhes.”), pedig ezzel többek között a regenerációt is elősegítheted.

 

benkő nóri2Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta  szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az  atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés,  amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett  el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már,  melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok    szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően  több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni  mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.

 

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.