„Hogyan edzek, hogy többet fogyjak? Úgy értem, mi a leghatékonyabb edzés?” – merül fel gyakran a kérdés. A válasz nagyon egyszerű: a legjobb edzés az, amire el is mész! (… ezt persze sokan már nem szeretik hallani.)
Ahhoz, hogy a legtöbb eredményt a legkevesebb idő alatt érd el, csak iránymutatást lehet adni, pontos leírást nem éppen. Ráadásul, ha minél többet akarsz elérni minél kevesebb idő alatt, akkor készülj fel, hogy bármit is csinálsz, „ki leszel készítve”. Ha rövidebb edzéssel akarod ugyanazt az eredményt elérni, már akkor is keményebben és intenzívebben kell edzeni, ez logikus, igaz?
Ha beírod ezeket a paramétereket a keresőbe, garantálom, hogy amit kapsz, az az intervallum edzés. Kemény, rövid, a teljes intervallumban mozgatja a pulzusod és stimulálja a hormonrendszered. Ugyanakkor, ha a hosszú futásokhoz vagy szokva, lehet, hogy utálni fogod.
De nézzük ezt másként.
Nem is az a leglényegesebb, hogy mit csinálsz, amíg elmész mozogni. Ez a fontos.
Azzal foglalkozzunk inkább, hogy mivel tudlak motiválni!
Először is, nem leszel motivált a mozgásra életed minden napján. Sőt, a napi megpróbáltatásaidtól függően – gyakran inkább nem mennél sehova. De akár edzés közben is „rádjöhet az 5 perc”, különösen, ha sokadszorra csinálod ugyanazt a rutin futást, vagy súlyzózást.
Az elveszett motivációt azonban meg is lehet találni:
Vedd rövidebbre! Ha egy órát akartál futni, fuss 40 percet és csinálj egy hosszabb gimnasztikát, fél óra súlyzózás helyett legyen csak 20 perc!
Engedd meg, hogy gyengébb legyen az edzés! A legjobb edzéseim akkor vannak, mikor valami foglalkoztat, amikor egy csomó ideges energiát kell elégetnem, jár az agyam és mint egy gőzgép, úgy edzek. Ugyanakkor egy relaxált napon hirtelen motiváció nélkül maradhatok. Nem baj, ha ilyenkor lassabban vagy kevesebbet mozogsz. Ha nincs ott a mentális energia, nem kell erőltetni a fizikai intenzitást, válassz kényelmesebb tempót!
Csak csináld! – mondja az ismert sporszergyártó és milyen igaza van. Néha teljesen máshol jár az eszünk, nincs meg a fókusz. Bár vonzó gondolat, hogy abbahagyd, de ilyenkor legegyszerűbb, ha „kikapcsolt üzemmódba” váltasz és csak úgy „végigmész” a mozgáson, odafigyelés nélkül.
Hagyd ki! Ha sem a mentális, sem a fizikai energiát nem találod, akkor valószínűleg jobb is, ha békén hagyod magad. A tested így jelez, hogy neki most elég, pihenne. Ilyenkor kikapcsoló lehet egy rövid séta, vagy egy kilométer kocogás egy hosszú nyújtással – akár edzéspartnereddel beszélgetve. Ezt hívjuk átmozgatásnak.
Te mit csinálsz, mikor eleged van: ráteszel egy lapáttal, vagy inkább rápihensz?