Skip to main content

Tudjuk, hogy az időjárásról beszélni közhelyes és unalmas, ráadásul hiába beszélünk róla: attól még nincs rá befolyásunk. Viszont a szervezetünkre mégis elképesztően nagy hatással van: az évszakok között alig van átmenet, az utóbbi napokban frontok jönnek-mennek, felhőszakadás, magas páratartalom, napról napra más időjárási körülmények között kell, hogy végezzük az edzéseinket, ez pedig nem kicsit megterhelő a szervezet számára. Szapora szívverés, fejfájás, szédülés, izzadás egyfolytában – ez csak néhány olyan dolog, amit még fizikai megterhelés nélkül is érezhetnek a frontokra érzékenyek. Ilyen körülmények között pedig igenis figyelni kell szervezetünk jelzéseire az edzések alatt is. Benkő Nórival, szakértőnkkel ma erről beszélgettünk.

Az időjárás változást egyre többen megérzik, legyen szó felmelegedésről vagy lehűlésről. Ezek a frontok főként az idősebb korosztályt és a betegeket érintik, de manapság egyre több fiatal is szenved az általa okozott kellemetlen tünetekben.

Hidegfront: esetében az erek összeszűkülnek, ami a vérnyomás emelkedését eredményezi, mivel ilyenkor a szívnek keményebben kell dolgoznia. Statisztikai adatokkal bizonyítható, hogy ilyenkor akár 40%-kal is megnőhet a szív-, és érrendszeri betegségek miatti halálozás. A tünetek hidegfront esetében mindig utólagosan jelentkeznek.

Melegfront: ebben az esetben pont ellenkező folyamatok játszódnak le a szervezetbe. Hatására kitágulnak az erek, ami a vérnyomás csökkenését eredményezi. A tünetek ilyenkor a frontátvonulás előtt jelentkeznek.

Ami manapság talán nekünk, sportolóknak a legnehezebb, az a levegő változó páratartalma. A szervezet számára sem a túl alacsony, sem a túl magas páratartalom nem jó. Nyáron főként a magas páratartalommal kell szembenéznünk, ami sajnos egyre gyakoribb. Ez a magas páratartalom általában rettentő hőséggel párosul, amikor is már a szervezet verejték termelése csökken, és ezáltal megnő bizonyos hő ártalmaknak a kockázata (ilyenek lehetnek: hőguta, izomgörcs vagy a hő kimerülés). Száraz meleg esetében az izzadtság nagyon gyorsan elpárolog, így könnyen dehidratáltság léphet fel, melyről korábban már részletesen beszélgettünk. Abban az esetben, ha napközben sem fogyasztottál elég folyadékot és nem is viszel magaddal sem, a teljesítményed még nagyobb mértékben fog romlani. A szívednek ebben az esetben egyre keményebben kell dolgoznia, így a pulzusod az egekbe emelkedik, hiába csökkented a futás intenzitását.

Néhány tipp, hogy könnyebben viseld a nagy hőséget:

– Tudjuk, ilyenkor nyáron nincs tökéletes idő a futásra, de lehetőség szerint vagy reggel korán vagy késő délután/estefelé fuss. A kora reggeli órákban hűvösebb a levegő, azonban rossz hír, hogy a páratartalom ilyenkor a legmagasabb.
– Az előre eltervezett edzésprogramodnál sokkal, de sokkal fontosabbak a tested jelzései ilyenkor. Ha rosszul érzed magad, inkább állj meg és sétálj vagy hagyd abba az edzést, mielőtt komolyabb probléma lesz!
– A megfelelő öltözetre nyáron is figyelni kell. Mindig technikai öltözetet válassz, hiszen ezek elvezetik az izzadtságot. Nem hátrány az sem, ha ilyenkor a világos színek mellett döntesz és nagy melegben jó, ha viselsz egy sapkát is.
– Fontos, hogy egész nap figyelj a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre. Ilyenkor jobb, ha a rövidebb távokra is viszel magaddal vizet, vagy figyelj arra, hogy az adott útvonalon legyen ivókút, hogy mindig hidratált légy.

Jobban jársz, ha ilyenkor inkább az erdőben futsz, hiszen a fák lombjai kitűnő árnyékot biztosítanak. Ezzel szemben az aszfalt és a beton magába szívja a forróságot, amit visszasugároznak a testedre, így még melegebbnek érezve a levegő hőmérsékletét.

Vigyázzatok magatokra!

benkő nóri2Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.