Skip to main content

Avagy egészséges ropogtatnivaló fűszeres paradicsomos mártogatóssal 🙂 .

Nálunk nagy kedvenc – igazi jolly joker – filmnézős, vacsi-kísérős finomság a ropogós grissini, ezért sokszor vettünk különböző bolti verziókat. Ebből jött tavaly az ötlet, hogy ki kéne végre próbálni a házi készítésűt is. Átböngésztem egy csomó receptet, mert olyat szerettem volna, ami sokáig ropogós marad. Néhány kísérlet után végre megszületett a jó alaprecept. Karácsony előtt annyira elkapott a hév, hogy kitaláltam, ezt adom majd ajándékba, így durva sorozatgyártásba kezdtem – nem túlzok, az egész lakást grissinik borították – készült egy csomóféle ízesítés. Azóta is többször sütöttem már, de eddig mindig fehér lisztből. A tönkölybúzával most barátkozom, gondoltam legyen ez a teszt-recept. Örömmel jelentem: a teszt sikeresen zárult.

Egyre több barátom, ismerősöm használ sima búza helyett mindenféle más liszteket. Én eddig csak a teljes kiőrlésű búzával és a zabliszttel próbálkoztam, illetve gluténmentes sütiben használtam mindenféle darált magvakat. A tönkölybúzáról sokat hallottam, de eddig nem próbáltam. Múltkor a barátnőméknek sütöttem sima liszttel grissinit, akkor merült fel, meg lehetne-e sütni másféléből is. Nekem sem kellett több, következő bevásárlásnál – a lisztes polc előtt töltött némi tépelődés után (fehér tönköly vagy teljes kiőrlésű tönköly?) be is szereztem egy kilóval a teljes kiőrlésű verzióból. Ha már csinálunk valami, csináljuk rendesen :). Azt jól sejtettem, hogy a sima búzaliszthez hasonlóan a tk. verzió a tönköly esetében is jóval több rostot tartalmaz a feldolgozás módjának köszönhetően, valamint természetes módon 25%-kal több fehérjét, mint a hagyományos finomlisztek. Mindemellett a fehér és a tk. verzió is kedvezőbb élettani hatásokkal bíró alternatíva, többek között magas a kalcium-, magnézium-, foszfor- és szeléntartalmuk, és többféle B-vitamin is található bennük.

Arra ez esetben is figyelnem kellett, hogy mivel teljes kiőrlésű lisztről van szó, arányaiban több folyadékra volt szükség, hogy megfelelő állaga legyen, de a tönköly jóval kevésbé morzsálódott, mint a teljes kiőrlésű búzaliszt. Kíváncsian várom más sütiknél, pl. mindenféle pitéknél, hogyan működik majd. Ízében ez is markánsabb, mint a fehér liszt, ezért is nagyon jól passzol mellé ez a fűszeres paradicsomszósz. Mártogatósnak még jól illik hozzá a fokhagymás tejföl/joghurt is.

Hozzávalók:

Grissini

(20 darab)

25 dkg teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
½ csomag sütőpor
1 tk szárított oregánó
¼ tk só
3 dkg olajban eltett aszalt paradicsom
2 ek extra szűz olívaolaj
1-1,5 dl hideg víz

Paradicsomszósz:

1 nagy konzerv paradicsom
1-2 gerezd fokhagyma
1-1 tk szárított oregánó és bazsalikom
só, frissen őrölt bors

Elkészítés:

Grissini

1. A sütőt melegítsd elő 175°C-ra (légkeveréses funkción) és vegyél elő egy nagy tepsit, amit enyhén lisztezz ki.
2. Egy nagy keverőtálba mérd ki a lisztet, add hozzá a sütőport, majd a sót, a borsot, a zöldfűszereket, végül az apró kockára vágott aszalt paradicsomot, és az egészet forgasd össze.
3. Öntsd hozzá az olívaolajat és egy deci hideg vizet, majd kézzel kezd el összegyúrni.
4. Jól gyúrható, kissé ruganyos tésztát kell kapnod. Ha még túl morzsás, adagolj hozzá egy kevés vizet. Azért is írtam, hogy 1-1,5 dl, mert figyelni kell, mennyit vesz fel a tészta.
5. Ezután nyújtsd ki a tésztát kb. 20×25 centis téglalapra, kb. 3-4 mm vastagságúra. Vágd fel 1 centis csíkokra, így kapsz 20 hosszú szalagot.
6. Ezeket kézzel hengergesd össze, és a hosszú kis kígyókat tedd egymás mellé a kilisztezett tepsire.
7. Tedd az előmelegített sütőbe kb. 15-17 percre, amíg szépen kiszárad, megpirul és ropogósra sül.
8. A sütőből kivéve hagyd teljesen kihűlni, majd jól záródó fémbobozban tárold; így sokáig eláll, és jó ropogós marad.

Amíg sülnek a grissinik, készítsd el a paradicsomszószt:

1. Egy kis lábasba borítsd bele a paradicsomkonzervet, add hozzá a fűszereket és a leszerelt fokhagymát.
2. Közepes lángos rotyogtasd kb. 10-15 percig, amíg szépen besűrűsödik. Ha vannak nagyobb darabok, le is turmixolhatod.
3. Tálald egy tálkában mártogatósnak a grissinik mellé. (Ami megmarad, tök jó tésztaszósz is lehet 🙂 ).