Jelentkezzen, aki még soha nem esett életmódváltás (netán fogyókúra) esetén abba a csapdába, hogy állandóan a mérlegen ácsorgott. Vagy nem tudta legmélyebb álmából is felkeltve a BMI-jét? Pedig ha megalapozott adatokat szeretnénk a fejlődésünkről, akkor korántsem ezek a legmegbízhatóbb adatok. Sőt! Szakértőnk, Benkő Nóri most rendet tesz a fejekben.
A BMI (body mass index): a testtömegindex egy olyan mérőszám, amely az egyén testtömegének és testmagasságának arányát méri. Számítása: testtömeg (kg) / testmagasság2 (m2). (tehát pl. egy 176 cm magas 80 kg-os férfinél 80 osztva 1,76 négyzetével, azaz 80/3,0976= 25,826)
Manapság széles körben alkalmazzák a normál testsúly, a soványság és a kórós elhízás meghatározására. Azonban ez az index nem mondható tökéletesnek, mivel csak a testtömeget és a testmagasságot veszi figyelembe, a különböző szövetek megoszlását viszont nem. Éppen ezért egy izmos embernél például magas BMI fog kijönni, holott semmiféle súlyfelesleggel nem rendelkezik. Tehát összességében ez az index inkább átlagos emberek esetében használható, sportolóknál összetettebb vizsgálatra van szükség. 25 BMI felett a felnőtteket már túlsúlyosnak, 30 BMI felett elhízottnak, 18,5 BMI alatt pedig soványnak tekintjük.
Testzsír: az emberi test optimális felépítése szempontjából fontos, hogy mennyi a szervezetben a zsír mennyisége. Ennek mérésére általában a következő módszereket alkalmazzák: bőrredők mérése vagy a bioimpedancia meghatározásán alapuló vizsgálat (pl. az otthon használható testzsír mérő készülékek is). A test átlagos zsírtartalma 25 éves férfiakban 14%, nőkben 23%. Az életkor előre haladtával a zsírtartalom növekszik, melynek átlagos értéke 55 éves férfiak esetében 23%, nőknél pedig 32%. Természetesen ezek az értékek egy sportoló esetében másképp alakulnak! Aki a testzsír százaléka alapján már eléri a túlsúlyos határt, az nem csak egy külső problémával néz szembe, hanem ez komoly egészségügyi következményeket is von maga után. Egyrészt a felesleges súly hátráltat a mozgásban, másrészt felesleges teher hárul a szív-és keringési rendszerre, kedvezőtlenül befolyásolja a vér koleszterinszintjét, növeli a magas vérnyomás, a mozgásszervi betegségek, a depresszió, a cukorbetegség, esetleg bizonyos daganatos betegségek kockázatát.
Haskörfogat: napjainkban az elhízás mértékének meghatározása érdekében a BMI helyett inkább a test zsírarányát és a haskörfogatot nézik. A haskörfogatot reggel, még reggelizés előtt kell mérni. Állj szembe a tükörrel, hogy meggyőződj róla, hogy egyenesen állsz, majd keresd meg a legalsó bordádat, valamint a medencecsont legmagasabb pontját. A két pont közötti távolság közepénél húzz körbe egy mérőszalagot a derekadon, de figyelj arra, hogy ne lélegezz ki és ne feszítsd be a hasadat. Férfiak esetében ez a méret maradjon 102 cm alatt, nőknél pedig a 88 cm a felső határ.
Tehát, ha fogyni szeretnél, akkor semmi esetre se a mérleget bámuld, hiszen előfordulhat, hogy többet fog mutatni, ezzel szemben, viszont a testzsír mennyisége csökkeni fog a szervezetedben. Ezért időről időre, mindig végeztess el egy testösszetétel vizsgálatot (amire már rengeteg fitness teremben van lehetőséged), amely megmutatja, hogy a testedben milyen arányban van jelen az izom és a zsír mennyisége. A végére pedig egy nagyon jó hírünk van: a futás az egyik legjobb módja a fogyásnak, valamint a testsúly megtartásának, hiszen kilométerenként közel 80 kalóriát is elégethetsz. Természetesen itt mindenképp figyelembe kell venni azt, hogy milyen pulzustartományban mozogsz, hiszen a fogyás szempontjából az lenne a lényeg, hogy egy-egy edzés alkalmával minél több zsírt égess, és ne az izomzatodat veszítsd el.
Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.