Skip to main content

A történet nagyjából 10 évvel ezelőtt kezdődött, amikor Tuba Andrea, egy Veszprémben lévő kis tiroli étterem vezetője vendégei „rábeszélésére” elkezdett spinningelni.  Azóta vendéglátósból sikeres és keresett edző lett, spinning instructor, aerobic-sportoktató, fittness-testépítő és okleveles gyógymasszőr, évente legalább öt-hatszáz edzést tart és rengeteg embert segített az életmódváltásban. Andival többek között arról beszélgettünk, hogy pályát módosítani negyvenen túl sem késő (sőt!), bombaformában, valamint energikusnak, kiegyensúlyozottnak, szuperizmosnak lenni az ötödik X. felé közeledve sem csoda; továbbá, hogy a spinning miért nem megy ki a divatból…

– Huszonöt évig dolgoztam a vendéglátásban, de a sport már gyermekkorom óta része az életemnek. Általános és középiskolában atletizáltam, kézilabdáztam és taekwondoztam. A vendéglátós évek alatt sem hanyagoltam a sportot, bár ebben a szakmában kevés a szabadidő, én kihasználtam azt a keveset, és rendszeresen futottam, síeltem, snowboardoztam, és természetesen kerékpároztam. Ebben az időben kezdődött a bringázás iránti lelkesedés, ami azóta is töretlenül tart – avatott be a kezdetekbe Andi.

Így – főleg, miután 12 évnyi ausztriai munka után nagyon hiányoztak neki az osztrák bringatúrák – nem tartott sokáig rábeszélni éttermi vendégeinek a spinningre sem. A választás tökéletes volt, mondhatni szerelem első látásra. Andi először heti három, majd négy, végül öt alkalommal ment tekerni. Az edzők pár hónap múlva észrevették, hogy jó adottságai vannak ehhez sporthoz. Innen már csak egy ugrás volt az edzői képzés, majd 2006. szilveszterén tartotta első önálló edzését. Éves viszonylatban 400-500 edzést tart, nem csak Veszprémben, hanem Balatonalmádiban és Tapolcán is tartott órákat, Székesfehérvárra pedig a mai napig visszavárják. A lelkes fogyni vágyó amatőrök mellett pedig amatőr verseny-bringások triatlonosok is Andinál edzenek, mi több, a téli alapozás időszakban többször is nála tekertek a Telekom-Veszprém NB I-es férfi kézilabda csapat tagjai is. Jelenleg a spinning mellett hivatalos személyi edző is. Mivel edzői munkája során sok olyan emberrel találkozott, akik különböző egészségügyi problémákkal vagy sérüléssel küzdöttek, az ő megfelelő szintű szakmai segítségük érdekében végzett el egy kétéves szaktanfolyamot, aminek eredményeként okleveles gyógymasszőr lett.

De, hogy maradjunk a tekerésnél: újabb és újabb edzéstervek, edzésformák, eszközök jönnek-mennek, a spinning sikere pedig láthatóan töretlen az elmúlt több mint egy évtizedben…

tuba-andrea-ok– A spinning titka, hogy az alapja a bringázás, ami a futás után a második legrégebbi aerob sport az emberiség történelmében. Ahogy a mindennapi életben, úgy a sport terén is vágynak az emberek az új dolgokra. Ezek az „új” sportok – amik sokszor csak korábbi sportok ötvözéséből születnek – ezt az igényt hivatottak kielégíteni. Az újdonságot a korábbinál tovább tartó zsírégetés, jobb alakformálás, nagyobb állóképesség ígérete jelenti. Amikor kiderül, hogy ezek a sportok gyakran semmivel nem nyújtanak többet, mint a korábbi társaik, akkor jobb esetben csak népszerűségük csökken, rosszabb esetben végleg eltűnnek. A spinning alapja egy közel 200 éves sport, a bringázás. Egyik lényeges eleme az egyszerűség. Nem kell lépéskombinációkat, koreográfiát, különböző gyakorlatokat megtanulni, „csak” tekerni, amit már gyerekkorban megtanulunk. Ami a fiziológiáját illeti, bátran csinálhatja szinte bárki, extrém túlsúlyos, szívbeteg, ízületi problémás, frissen műtött, terhes kismama…stb. A másik nagyon fontos előnye az egyedi terhelés, ugyanis mindenki magának állítja be a kerekek ellenállását! – sorolta Andi a spinning előnyeit.

S bár a sajnálatos egészségügyi és túlsúlyra vonatkozó statisztikákkal Andi is egyetért, azért az elmúlt évek tapasztalatai alapján előrelépést tapasztal.

– Egyre több azoknak az embereknek a száma, akik saját vagy más kárán tanulva megpróbálnak változtatni életükön, életmódjukon. Pozitív dolognak tartom, hogy ezek az emberek a változáshoz szakemberek segítségét veszik igénybe, felismerve, hogy sok esetben egyedül nem megy…

 

 

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.