Futóként nagyon sokan merev izomzattal rendelkezünk, ami az miatt is van, hogy szívesen elhanyagoljuk a nyújtó, lazító gyakorlatokat az edzés végén, mivel tudjuk, hogy ez nem az a dolog, ami olyan jól esne vagy könnyen menne. Pedig rengetegszer beszéltünk már róla, mennyire fontos a nyújtás. Azonban van egy kiváló edzésmódszer, a jóga, amit rengeteg futó beépít az edzésmunkájába, a nyújtás, a mobilizálás vagy akár az erősítés érdekében. Benkő Nóri ma elmondja, miért fontos, hogy jógázz!
Néhány általánosság a jógáról:
A jóga Indiában fejlődött ki, mely több ezer éves múltra tekint vissza. Segítségével egységbe kerülhetsz önmagaddal és a környezeteddel. A jóga gyakorlatok pozitívan hatnak az egészségre, az egész testre, valamint az izmok is rugalmasak maradnak általa. Ma a jógának már rengeteg változatát ismerjük, melyek közül a személyiségünknek, az igényeinknek megfelelően választhatunk. A jóga szuper hatásairól egyébként már írtunk itt és itt is meg itt.
Miért jó, ha futóként jógázol:
– Futás során végig ugyanazt a monoton mozgást végezzük, ezért főként a lábizmok, a vállak nagyon gyakran beállnak, bemerevednek a futás végére. Ennek megelőzésében, illetve orvoslásában segítségünkre lehet a jóga, hiszen a különböző ászanák segítségével célirányosan nyújthatjuk, erősíthetjük az adott izmokat, valamit oldhatjuk velük az izomfeszültséget.
– A jóga segítségével nem csak nyújthatjuk a lerövidült izmainkat, hanem segít a helyes mozgástartomány kialakításában.Ennek köszönhetően az általános „futósérülések” is elkerülhetőek (pl. IT szalag-húzódás, talpi bőnye gyulladás).
– Segít a core izmok erősítésében, valamint a lábfej és a boka izmai is erősödnek általa, ami a betonon, aszfalton való futás során rendkívül hasznos.
– Terepfutók esetében az egyensúlyi pozícióknak köszönhetően segíti az ízületi helyzetérzést, növeli a stabilitást.
– A légző gyakorlatok hozzájárulnak a tüdőkapacitás növeléséhez.
– Nem csak testileg, hanem szellemileg és lelkileg is nagyon jó hatással van a szervezetünkre a jóga. Rendkívül jó a relaxációhoz, kikapcsolódáshoz, hiszen egy ilyen óra alkalmával a zenének és a gyakorlatoknak köszönhetően teljesen átszellemül az ember, és az agyunk megtisztul a felesleges gondolatoktól.
Tehát, ahogyan fent is említettem a futás egyoldalúan terheli a szervezetünket, ezért mindenképpen szükség van valamilyen kiegészítő mozgásformára. A jóga akár lehet kettő az egyben is, hiszen nem csak nyújtásra, hanem erősítésre is alkalmas. Emellett kedvezően hat a futóteljesítményedre és segítségével könnyebben megy a regeneráció is. Érdemes néhány jógaórára ellátogatnod és pár alapvető gyakorlatot beépítened az edzésmunkádba, ha meg szeretnéd tapasztalni a jóga jótékony hatásait.
Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.