Skip to main content

Még ha azt is gondolod magadról,hogy “csak” hobbifutó vagy és csak az élvezeti értéke miatt sportolsz, akkor sem árt nyomon követni a fejlődésed. Néha a legjobb önmagunkkal versenyezni, ez pedig csak akkor lehetséges, ha valamilyen módon mérjük a teljesítményt. Ráadásul a mérés további előnye, hogy a megérzéseiddel ellentétben ezek által valós eredményeket kapsz. Biztosan te is voltál már úgy, hogy azt érezted, szinte csak poroszkálsz, majd az órádra nézve konstatáltad, hogy jóval gyorsabb voltál mint az előző alkalommal. (És igen, a fordítottjára is bőven akad példa). Ha pedig időnként egy-egy versenyen is részt veszel, akkor szinte elengedhetetlen, hogy lásd, mire vagy képes. Szóval, mérni jó, mérni kell és szerencsére ma már igazán egyszerű feladat. Benkő Nórival ma erről beszélgettünk.

– A legegyszerűbb természetesen a papír és a ceruza módszere. Ez tekinthető talán a legkézenfekvőbbnek, hiszen ez mindenki számára rendelkezésre áll. Az ilyenfajta edzésnapló során csak egyszerűen felvezetheted, hogy mikor, hol, mennyit futottál, vagy milyen más edzést végeztél.

– Manapság ennél már természetesen vannak modernebb, szintén nem túl bonyolult és sokrétűbb elemzésre lehetőséget adó módszerek, lásd okos telefonok és az applikációk. Talán jelenleg ez a legkedveltebb módja a teljesítmény mérésének. Ezekre a telefonokra rengeteg futóapplikáció létezik már, amelyek közül a legtöbbet ingyenesen le tudod tölteni az „áruházból”. Ilyenek például: a Runtastic, az Endomondo vagy a Nike+RunClub, de természetesen számos más alkalmazás közül választhatunk. Egy hátrányuk van, hogy magyar nyelven ezek sajnos nem elérhetőek. De mit is tudunk velük pontosan figyelni: rögzíti az edzés adatait, a megtett kilométerek számát, a tempót. Minden edzést el tudsz menteni rajta, amit a későbbiek folyamán mindig vissza tudsz nézni. Ha folyamatosan ezen alkalmazások segítségével edzel, megkaphatod a heti, havi, vagy akár az éves összesítését a futásaidnak (az összes megtett kilométert, az átlagtempót, és emellett sok mást is). Sokan szeretik megosztani edzéseiket a közösségi médiában, ami egy ilyen applikáció esetén körülbelül egy kattintással lehetséges is.

– Az applikációk hátránya, hogy pulzusmérő pánt hiánya nélkül sajnos nem tudod nyomon követni a pulzusértékeid változását. Azonban, ha többet szeretnél tudni az edzéseiddel kapcsolatban, akkor érdemes beszerezned egy pulzusmérős, GPS-es futóórát. Ennek a segítségével már azt is nyomon követheted, hogy egy adott tempóban elvégzett edzés, milyen terhelést jelent a szervezeted számára. Ilyen esetben az óra méri az edzés alatt elégetett kalóriák számát, valamint a pulzusmérésnek köszönhetően megtanulhatod azt, hogy milyen tempóban kell futnod egy könnyű vagy éppen egy gyorsabb edzés során, és hosszútávon megfigyelheted, hogy hogyan alakulnak a pulzusértékeid és a fejlődésed (ha fejlődsz, egy adott tempót bizonyos idő után már kisebb pulzuson fogsz tudni teljesíteni).

Személy szerint én jobban preferálom az órákat, hiszen egyrészt jóval kényelmesebb, mint egy telefont magaddal cipelni futás során, másrészt pedig sokkal pontosabbak is, mint az applikációk. Sajnos ezeknek az óráknak azért megvan az áruk, és annál drágábbak, minél több edzésinformációval tudnak számunkra szolgálni, azonban ha egy komoly edzésmunkát szeretnél végezni, akkor hosszútávon érdemes lesz befektetned egy ilyenbe. Én kétféle márka óráit próbáltam eddig (Garmin, Polar), és mindkettővel maximálisan elégedett vagyok/voltam. Talán a Garminnak nagy előnye, hogy van magyar nyelvű menüje is.

Fotó: pixaby.com

benkő nóri2Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta  szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az  atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés,  amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett  el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már,  melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok    szép eredményt szeretne elérni Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően  több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni  mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.