Skip to main content

Megrögzött – mondhatni született – éjjeli bagoly vagyok. Este jobban működöm, mindig is jobban tudtam tanulni, dolgozni, és edzeni is. Imádok este futni, nyáron akár még 10 órakor is simán nekiindulok a szokásos edzésemnek. Ez mindaddig persze nem lenne probléma, ha reggel nem kellene korán kelnem, és nem az történne minden áldott nap, hogy a hajamnál fogva vonszolom ki magam az ágyból. Ha túl későn edzettem, akkor persze még inkább kritikus a helyzet, mert akkor még pörgök jó ideig… Szóval, most emberkísérletbe fogtam saját magamon, lesz-e bagolyból pacsirta, illetve, egyáltalán, élettanilag mindegy-e, hogy reggel vagy este mozgunk?

– Azt gondolom, hogy erre nincs konkrétan jó válasz, mert ez teljesen egyénfüggő. Sokan úgy választják ezt meg az alapján, hogy éppen mikor tudnak időt szakítani rá- kezdte az “okosítást” Benkő Nóri, a sportazelet.com szakértője. Van azonban néhány alapvető dolog, amire mindenképpen oda kell figyelnünk! Ha reggel futunk, nagyon fontos az, hogy előtte este mit vacsoráztunk. Mivel szervezetünk nagyrészt aerob (oxigén jelenlétében) körülmények között kellene, hogy nyerje az energiát, fontos lenne a szénhidrátban gazdag vacsora (főleg ha éhgyomorral futunk), mivel a szénhidrátok biztosítják a szükséges energiát. Ha futás előtt enni szeretnénk, akkor az néhány falaból álljon, és gyorsan felszívódó szénhidrát legyen, ezenkívül mindenképp igyunk 1-2 pohár vizet.

Nóri szerint fontos a tudatos felkészülés is: előző este készítsük elő a ruháinkat, cipőnket, így reggel ezzel időt spórolhatunk meg. Nagyon fontos, hogy eleget aludjunk éjszaka, hiszen csak akkor tudunk eredményes edzésmunkát elvégezni. Tanácsa szerint az erősebb edzéseket ne a reggeli, hajnali órákra tervezzük, azt inkább hagyjuk a délutáni/esti időszakra. (Nos, ezt az érvet könnyen alátámasztom én is. Khmmm, finoman szólva sem életem formáját mutatom a reggeli edzéseken…)

– Ha viszont csak estefelé van időnk a futásra, semmiképpen se késő estére hagyjuk, mivel edzés után a szervezetünk fel van pörögve, nem tudunk elaludni, mindezt amiatt, mert  el kell tennie egy bizonyos időnek, amíg visszatérünk a nyugalmi állapotba. (khmmm… mint mondottam a bevezetőben, abszolút tanúsíthatom) Tehát a késő esti futást nem javaslom, hőségben is inkább a kora reggelt, vagy a késő délutánt – folytatta Nóri, aki szerint a “reggel nem vagyok képes futni” nem igaz, csakis hozzászoktatás kérdése.

– Ha valaki szeretne áttérni a reggeli edzésekre azt fokozatosan tegye, érdemes először kevesebbet, lassabban futni és ezután növelni a távot és az intenzitást. A reggeli edzések nem utolsó sorban a versenyek miatt sem elhanyagolhatóak, hiszen a legtöbb verseny a reggeli órákban van. Ha tudjuk a rajt időpontját, érdemes előtte egy-két hónappal abban az időpontban edzeni. Valamint amire nagyon figyeljünk, hogy reggel időre van szüksége a szervezetnek, hogy beinduljon, ezért fektessünk nagyobb hangsúlyt a bemelegítésre, és inkább egy lassabb tempót válasszunk az edzést elején- tanácsolja.

 

 

benk---nori2-300x300Benkő Nóra, a Testnevelési Egyetem Testnevelő-edző szakos hallgatója, ahol atléta szakedzőnek tanul. Gyerekkora óta foglalkozik a sportolással, azon belül is főként az atlétikával. (Több dolgot is kipróbált, az atlétika mellett a másik nagy szerelme a síelés, amit három éves kora óta űz.) Általános iskolában többpróbázott, gimnáziumban kezdett el kifejezetten a futással foglalkozni. Számos külföldi és hazai versenyen is részt vett már, melyeken sokszor sikerült az abszolút dobogó valamelyik fokára felállnia, és még sok szép eredményt szeretne elérni  Fitness-wellness instruktor végzettségének köszönhetően több dologgal ki tudom egészíteni akár a futó edzéseket is.Ismereteivel szeretne segíteni mindenkinek, akit érdekel a futás, legyen szó kezdőről vagy haladóról.

Kiss Niki

Kiss Niki

Újságíró, professzionális amatőr sportoló. Kosárlabdázóból lett futó, bicajos, spinningelő, most éppen lelkes TRX-ező Federer-drukker anyuka, aki szerint soha, semmit nem érdemes félgőzzel csinálni.