Mit szólnál egy olyan kenyérhez, ami egészséges, jó tápértékű, ráadásul nem szárad ki már másnapra, hanem akár egy hétig is eláll? A kovászolt kenyér ezt mind tudja!
Alapvetően maga a kenyér nem igazán része egy fitt étrendnek, de mi azt valljuk, hogy a teljes tiltás általában nem vezet hosszú távon jóra, mert csak sóvárgást szül, ami előbb-utóbb (de sajnos inkább előbb) a kitűzött célok elhagyásához vezet. Ezért inkább a „mértékem az értékem” az általunk preferált és hirdetett jelmondat: szinte mindent lehet, de bizonyos dolgokból keveset, másokból még kevesebbet 😊. A kenyeret viszonylag nehéz az átlagember étrendjéből teljesen száműzni, ezért inkább azt javasoljuk: egyed, de ha már eszed, egyél jót!
Mi is a kovász? Képzeld: semmi más, mint liszt plusz víz, azonos arányban összekeverve, napokig kelesztve.
Miben jobb a kovászolt kenyér az élesztős és egyéb társainál? Csak néhány példa:
- sokkal jobban emészthető,
- nincs gyulladásfokozó hatása, mint az élesztőnek,
- hosszú, természetes erjedési folyamat eredménye,
- kevésbé allergizál, mert a benne található glutén jó része lebomlik,
- csak szárad, de nem penészedik.
További részleteket például ebben a cikkben találsz.
A kovász elkészítése, nevelése, etetése persze kicsit macerás, de megéri a fáradságot. Azt viszont le kell szögezni, hogy még az adott recept pontról pontra való betartása sem teljes garancia a sikerre; hiszen mindenkinek magának kell kitapasztalnia a kovász viselkedését a saját konyhájában uralkodó hőmérsékleti viszonyok mellett.
De ez ne vegye el senki kedvét, mert a ráfordított idő és energia remek kenyerek és egészséges péksütemények formájában hálálja meg magát. Kezdőknek is megugorható kovászkészítési tippeket, és egyszerű, de nagyszerű recepteket találsz például ezen az oldalon. Hajrá!